Jest wielka różnorodność sprzętu, i jest on dosyć tani. Ale zakup wymaga wnikliwości przy wyborze, ponieważ jest wiele czynników wpływających na przydatność konkretnych egzemplarzy.

Najstarsza generacja sprzętu – komputery od bplan/Genesi

Pegasos I
To ciekawostka hobbystyczna. Niski zegar 600 MHz, do tego felerny, „słynny” mostek Articia S.
Zakup ma sens jeśli komputer został poprawiony łatką sprzętową April 2.
Mimo wszystko  bardziej komputer kolekcjonerski niż użytkowy.

Pegasos II
Jest interesującą konstrukcją. Były wersje 600 MHz i 1 GHz. Ta druga z pewnością jest już fajna (możliwości podobne jak np. AmigaOne 800 XE), także możliwość zainstalowania AmigaOS 4 (niewiele komputerów obsługuje AmigaOS i MorphOS jednocześnie). Ale… jeśli jedynym kryterium jest wydajność – są propozycje lepsze i tańsze.

Efika
To miniaturowy komputerek, o nikłych możliwościach rozbudowy, którego główną wadą jest nie tyle niski zegar procesora (400 MHZ) co nierozszerzalna pamięć RAM w skromnej wielkości 128 MB. To jest wystarczające do działania systemu, ale nie pozwala na normalne użytkowanie „do codziennych zadań”.

Kolejna generacja sprzętu – Apple

Przede wszystkim tylko stare modele z procesorem PPC – to ważne żeby nie kupić na procesorze Intela. A ściślej – sprawa jest skomplikowana, ponieważ niekiedy trzeba znać nie tylko model ale konkretne oznaczenie serii żeby komputer dobrze działał z MorphOS-em. Są opracowane zestawienia, linki dałem na końcu opracowania.
Jeżeli komputer ma zintegrowaną grafikę – warto wybierać modele z pamięcią większą, nie 32 a 64 MB (rzutuje to na komfort pracy z programami takimi jak Blender).
Jeżeli komputer ma wymienną kartę grafiki i będziemy chcieli wymieniać na lepszą – jesteśmy skazani na karty Apple, które tanie nie są. Można przeflaszować kartę pecetową, ale opinie są takie że jest to rozwiązanie zawodne.
Jeśli chodzi o pamięć RAM – 1 GB może być za mało przy korzystaniu np. z przeglądarki Odyssey na rozbudowanych stronach, z drugiej strony system nie obsłuży więcej jak 1.5 GB (podobna sytuacja jest przy AmigaOS).
Kupując trzeba uważnie czytać nie tylko specyfikację modelu ale i szczegóły aukcji – dosyć często trafiają się egzemplarze z częściowo wymontowanymi podzespołami – bez dysku twardego czy pamięci RAM. Peryferia (klawiatura, mysz) to też rzadkość. Kolejna sprawa to waga przesyłki i związany z tym jej koszt.

Mimo wszystko sprzęt Apple „z demobilu” wychodzi tanio. Istotną zaletą jest możliwość korzystania równolegle z systemu Apple (ostatnia obsługiwana wersja PPC to OSX 10.5 Leopard). Tym samym daje to dostęp do dużej bazy oprogramowania. Jest też możliwość korzystania z linuksa PPC, ale OSX jest lepszą opcją.

Komputery można podzielić na trzy podstawowe typy:
– „poręczny” – czyli Mac mini, eMac
– laptop – czyli PowerBook
– solidny stacjonarny (czyli większe komputery w „wieżach”) – PowerMac

Mac mini

Dosyć popularny komputer, którego główną zaletą jest kompaktowa obudowa przypominająca niewielkie płaskie pudełko.

Mac mini
(zdj. Moparx)

Najczęściej kupowany to 1,42 GHz choć zdarza się upolować wersję 1,5 GHz.

eMac

Warto rozważyć jedynie ostatnią wersję, z 2005 r.:
– procesor PowerPC G4 1,42Ghz
– karta graficzna ATI RADEON 9600 64MB RAM
– pamięć RAM 2 GB DDR SDRAM

Komputer znajduje się w monitorze, niestety monitor jest CRT co jednak powoduje że mimo tylko 17 cali ekranu jest trochę duży (ma duży tył), waży też niemało (ok. 20 kg).

apple-emac-g4-17-screen-142ghz-80gb-256mb-mac-osx-104-acb
(zdj. http://www.recycledgoods.com)

apple-emac-g4-17-screen-142ghz-80gb-256mb-mac-osx-104-b1e

Były próby przełożenia eMaca do normalnej obudowy i podpięcia normalnego monitora. Niestety nieudane. Problemem jest niestandardowość użytych elementów (budowa płyty głównej i zasilacz), dodatkowo ręczne ustawianie trybów graficznych na podpiętym monitorze jest uciążliwe (ciężko dopasować rozdzielczości i odświeżanie ekranu optymalnie). W skrócie – można, ale nie warto się męczyć.
eMac jest niedoceniany a wart rozważenia – w porównaniu z Mac mini jest tańszy i ma więcej pamięci RAM.

PowerBook

Bardzo kusząca opcja – notebook.
Wybór dotyczy kilkunastu modeli, o przekątnej ekranu 15-17 cali, wyposażonych w grafikę 64-128 MB VRAM, procesory 1,0-1,67 GHZ i 2 GB RAM-u.

powerbook_58
PowerBook G4, 1,25 GHz, A1046 (zdj. e-bay)

Niestety o ile zakup może być tani konieczne będą dodatkowe nakłady. Nie ominie nas dokupienie baterii (najpewniej zamiennika). Trzeba też liczyć się z tym że matryca jest wyświecona, oraz z możliwym padem sprzętu (laptopy zużywają się szybciej). Dosyć często sprzedawane są bez zasilacza (musi dawać minimum 65W). Niejednokrotnie sprzęt jest sfatygowany (braki klawiszy, pęknięcia obudowy), trzeba uważnie przebierać.

PowerMac

Multum modeli stacjonarnych. PowerMac występował w wielu „edycjach”, to co jest warte rozważenia zaczyna się od Quicksilver czyli procesor powyżej 700 MHz.

g4-generation-25
PowerMac z procesorem G4 (zdj: https://powerpccentre.wordpress.com) różne modele

W dalszym ciągu są to komputery do których nie ma nowszej grafiki (mają złącza AGP). Inne wady to gabaryty oraz niejednokrotnie hałaśliwa praca. Komputery ładne, ale jednak omijane.

Ciekawszą propozycją są modele z procesorem G5. Największa moc – procesory 1,8-2,7 GHz. Największe możliwości rozbudowy. Profesjonalny sprzęt, kolejna generacja to MacPro, już na Intelu.

g5inside
G5 od środka (zdj. http://www.creativemac.com)

Wada to duże gabaryty. Nieco zastrzeżeń jest do chłodzenia – dosyć awaryjne, i niespotykane rozwiązanie (chłodzenie wodne). Mimo wszystko chyba najlepszy sprzęt pod MorphOS.

Komputery od A-Cube i A-Eon

Od ACube obsługiwany jest SAM 460 EX/AmigaOne 500 (bliźniacze konstrukcje). Zegar procesora maksymalnie 1.2 GHz.

Od A-Eon – AmigaOne X5000. Wydajnościowo jest na poziomie PowerMaca z G5.

Oba są o wiele droższe niż przedstawione wyżej propozycje. Ich jedyny atut to ten że jest to najnowszy rocznikowo sprzęt.

 

Przydatne linki

Poradnik zakupowy znajduje się w numerze (4) 3/2018 magazynu Amiga NG

Szczegółowy wykaz modeli  komputerów:
https://library.morph.zone/Supported_Computers

kompatybilny sprzęt
http://www.morphos-team.net/hardware

kupujemy sprzęt – zestawienie
http://morphos.pl/morphos-i-sprzet/

kupno PowerBooka
http://morphos.pl/kupujemy-powerbooka/1618/

 

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!