You are currently viewing Amiga NG – nowy projekt

Amiga NG – nowy projekt

Jak wynikało to z poprzedniego wpisu – koncepcja strony amiga.org.pl ewoluuje.

Treści zebrane w e-booka (poprzedni wpis) to zaczyn nowego projektu. Będzie to periodyk „Amiga NG”, a obecny e-book należy traktować jako numer „0”.

Numer „1” będzie wiec pełnoprawnym czasopismem, bez artykułów wprowadzających, bo te są już w „podstawce” czyli numerze „0”. Podstawka ta będzie aktualizowana co roku, wydawana jako informator dla osób wchodzących w temat „Amiga współcześnie”. I to ten informator przejmie rolę którą obecnie pełni strona którą czytasz.

A co się stanie ze stroną amiga.org.pl? Przejdzie ewolucję. Dotychczasowe treści zostaną ścieśnione (po jeden artykuł na system, bo przecież jest już e-book będący podstawką, który zawiera w sobie całą zawartość strony). Będą wrzucane nowe artykuły. Jakie i skąd?

Ustaliłem, że artykuły z czasopisma „Amiga NG” będą mogły być publikowane online po pół roku (zarówno tutaj, jak i przez autorów na ich własnych blogach czy w innych miejscach).

Skąd takie ruchy i dlaczego tak? Strona amiga.org.pl w obecnej formule nie wypaliła. Uznałem że strona powinna funkcjonować w oparciu nie o aktualizowane te same treści, a dodawane nowe. To po pierwsze. Po drugie – taki informator (Amiga współcześnie) jest przydatny dla osób powracających do Amigi po latach, czy też tych którzy ją odkryli dopiero niedawno. Po trzecie – czasopismo „Amiga NG” jest wypełnieniem luki na rynku. Mam nadzieję że zbliży do siebie użytkowników NG, a przede wszystkim będzie wartościowym źródłem informacji. Ukazującym się cyklicznie. Na zasadzie – wiem że wychodzi takie czasopismo, i wiem że znajdę w nim coś fajnego dla siebie.

Wiele osób które nie używają Amigi NG poddaje w wątpliwość wogóle sens włączania takiego komputera. Podobno „na to nic nie ma”. I tak dalej. Mam nadzieję że uda się przełamać ten stereotyp.

W tej chwili trwają prace nad „Amiga NG nr 1”. Planowany termin wydania to 15 październik. Kontaktowałem się z wieloma osobami, część nie odpisała, część odmówiła, a część z tych którzy zgodzili się wesprzeć inicjatywę – wykruszyła się. Na dziś mam 5 artykułów i niewiele czasu.

Wiem, że będzie hejt na wszystko (objętość, layout, zawartość) ale jestem zmotywowany mimo wszystko pociągnąć ten projekt. Być może, że numer „1” to będzie „z wielkiej chmury – mały deszcz”, ale żywię nadzieję, że okaże się on zachętą dla innych, że po publikacji nawet sami zgłoszą się niektórzy do współpracy. No zobaczymy, oby tak się stało.

Podsumowując:

 • nowa formuła strony
 • informator „Amiga współcześnie” wydawany jako rocznik, aktualizowany przez fanów poszczególnych systemów
 • nowe czasopismo „Amiga NG” – tylko Amiga OS 4, MorphOS i AROS

„Na wczoraj” potrzebuję wszystkiego, także grafik do zilustrowania, zwłaszcza z systemów MorphOS i AROS, bo nie mam tego.

Zasady współpracy:

 • pismo ma profil “Amiga NG” czyli obejmuje tematykę: AmigaOS 4, MorphOS, AROS
 • nie zajmujemy się WinUAE i “klasykiem”
 • pismo na tym etapie (PDF) jest nonprofit, każdy kto wspiera go tekstami robi to dla popularyzacji ulubionego systemu
 • nadsyłanie tekstów – ma termin do miesiąca przed wyznaczoną datą publikacji, przykładowo jeśli PDF ma wyjść 15 października, to do 15 września redakcja musi otrzymać materiały
 • materiały dostarczone po terminie przechodzą na numer kolejny
 • wszelkie materiały są niepubliczne, niedopuszczalna jest sytuacja że teksty przed ukazaniem się “fruwają” po sieci
 • zalecana jest dyskrecja – dotyczy to także nie dzielenia się spisem treści na kolejny numer, przeklejania treści do prywatnej korespondencji, i tak dalej – liczę na rozsądek
 • autorzy nie tracą praw do swoich artykułów w tym sensie że mogą je opublikować np. na swoich blogach, ale nie wcześniej niż 6 miesięcy po opublikowaniu ich w “Amiga NG”, i z podaniem źródła gdzie pierwotnie tekst został opublikowany

Ten post ma 4 komentarzy

 1. trypson

  A nie wiesz czasem kto stoi za amiga.com.pl ? Fajna domena i się marnuje

  1. Adam

   Znalazłem tylko taką informację:
   „O ile mnie pamięć nie myli to właściciel amiga.pl sprzedawał przed nastu laty komercyjnie dożywotnie adresy mailowe w swojej domenie, więc chyba raczej powinien pilnowac by domena należała do niego (czyli własnie do neo).”
   Chodzi o http://www.neo.pl

   Ja tę domenę kupiłem na https://www.aftermarket.pl/
   Monitoruj, może coś znajdziesz.

 2. waldiamiga

  A czemu żeś się nie chwalił tu i tam swoją stroną?:) Podoba mi się, zakładkuje ją na OWB i Firefoxie.

 3. Adam

  Zgłaszałem na PPA, po komentarzach jakie dostałem to był pierwszy i ostatni nius jaki dałem na PPA ;]
  https://www.ppa.pl/aktualnosci/reaktywacja-amiga-org-pl.html
  Faktem jest że zmieniłem niedawno szablon strony, jest lepszy od starego.
  Raczej niewiele tu się będzie działo, postawiłem na pismo „Amiga NG”. Ale miło że wpadłeś 🙂

Dodaj komentarz