Tradycyjnie co roku Amigowcy czekają na największe wydarzenie w swoim świecie. W tym czasie w Polsce odbywa się Poznań Game Arena, a w Gdańsku Retrokomp. My skupimy się na imprezie mającej miejsce w USA — AmiWest. Czy w roku 2018 nasze oczekiwania zostały spełnione?

AmiWest tradycyjnie odbywa się każdego roku, od dwudziestu lat. Impreza ma na celu podsumowanie wydarzeń oraz wyznaczanie nowych ścieżek rozwoju dla AmigaOS, oraz platform sprzętowych przeznaczonych dla tego systemu. Wiele razy prezentowano jednakowo nowości w postaci softwarowej oraz miały miejsce premiery nowych komputerów. Niestety trzeba przyznać, iż ostatnimi laty impreza straciła nie tyle co na znaczeniu, a co na byciu wyznacznikiem rozwoju Amigi Nowej Generacji.

Obecny rok miał być zdecydowanie lepszy niż poprzedni. Miał też być przełomem pod względem nowego i taniego sprzętu. Ten raport powstaje „na gorąco”, a więc mamy nadzieję, że końcówka roku przyniesie trochę zmian na plus. Na ten czas jednak trzeba sobie jasno powiedzieć: AmiWest 2018 jest jedną ogromną porażką. Nie będzie dużego mijania się z prawdą, gdy stwierdzimy, że środowisko NG, nie tylko związane z oficjalnym AmigaOS oczekiwało wskazania światełka w tunelu. Co pokazano w zamian?

Jeśli czekaliście na Tabora, czyli AmigaOne A1222 będziecie zmuszeni obejść się smakiem. Naprawdę! Wydawca systemu AmigaOS 4.1 nie potrafi dokończyć sterowników już od ponad trzech lat! Tym razem winne są sterowniki odpowiedzialne za dźwięk (audio). Gdy będą one tylko skończone, finalna wersja AmigaOS dla Tabora będzie mogła być wydana. Szacowany termin (nie wiadomo, czy dokończenia, czy wydania systemu) to pierwszy kwartał roku 2019. Wspomniano też, że wpływ na opóźnia miał aspekt sprzętowy z niektórym komponentami płyty głównej. Konieczna była ich wymiana.

Pozytywna rzecz to fakt, że prace nad sterownikami do nowych kart graficznych trwają. Ten temat dotyczy też Tabora. Tak więc będzie można mieć (lepszą) obsługę nowszych kart w naszych komputerach. To zdecydowany plus, choć trzeba przyznać, że mamy (praktycznie) kompletny brak oprogramowania, które jest w stanie wykorzystać choćby część możliwość nowej grafiki. Pytanie, kiedy pojawi się obsługa HDMI Audio, jak się można domyślać, jest co najmniej niestosowne. Tym bardziej sprzętowe wsparcie dla odtwarzania filmów jest raczej odległe.

Enhancer Software zostanie zaktualizowany. Oczywiście jego największą zaletą są wspomniane sterowniki dla kart graficznych. Cała reszta to dodatki, które są mniej lub bardziej przydatne. Pytanie, co z poważnym oprogramowaniem? O tym już za chwilę. Natomiast potwierdzono chęć wydania wersji dla AmigaOS 3. To dobry znak, lecz tylko znak. Temat ciągnie się, można powiedzieć latami. Jeśli czujecie się na siłach, to A-EON szuka ludzi do pomocy oraz testów. Podano też informację, że Enhancer Software dla procesorów 68k będzie wymagał klasycznego systemu w wersji 3.9. Kłóci się to z premierą 3.1.4. Powodem może być to, że oprogramowanie z Enhancer Software wymaga pakietu ReAction, który to zaprezentowany był właśnie od AmigaOS 3.9 (i jest używany w najnowszych systemach).

Kolejnym problemem okazał się port Libre Office, który mimo ówczesnej wersji beta się nie pojawił. Powodem są komplikacje oraz braki w samym AmigaOS. Problem ma być rozwiązany poprzez próbę portu wersji 5 pakietu biurowego z systemu Android. Założenie jest takie, że nowsza wersja mobilna ma być łatwiejsza do przeniesienia na amigowy system.
Do całej sytuacji komentarz byłby zbędny, gdyby nie wpływ zakończenia prac nad pakietem biurowym na przeglądarkę internetową. Konkurencyjny system MorphOS posiada już lubiane i cenione Odyssey z zaimplementowanym (w wersji beta) JIT. Na obecny czas, dla AmigaOS nie ma szans na port. Natomiast stwierdzono, że słynni bracia Frieden będą w stanie rozpocząć pracę nad lekką przeglądarką opartą o WebKit po zakończeniu prac nad wspomnianym wcześniej pakietem biurowym. Tak więc, kiedy i czy w ogóle to nastąpi? Nie wiadomo. Dlaczego nie skupiamy się nad portem otwartego silnika V8 od Google? Zamiast tego brniemy w nie rozwijamy już WebKit dla procesorów PowerPC. Dla pełnej ścisłości V8 jest obecnie rozwijany również właśnie dla PPC.

Pamiętacie jeszcze wykup legendarnych programów przez firmę A-EON? Takich jak ImageFX czy Aladdin 4D? Po tylu latach okazuje się, że nawet nie zaczęto nad nimi pracować! Ogłoszono, że są poszukiwani chętni do uaktualnienia powyższych programów.

Z „nowości” programowych, po ponad 10 latach pokazano, „odgrzanego kotleta” w postaci pakietu Advanced Visual Developer. Środowisko programistyczne, które ma umożliwić nadzwyczajnie szybkie programowanie. Problemem jest taki, że ów pomysł pochodzi z roku 2005 i od tamtego czasu do teraz był w kompletnym zapomnieniu.

Hyperion nie brał udziału w imprezie. Nie wiadomo więc co dalej z AmigaOS 4.1, tym bardziej temat systemu 4.2 można uznać za praktycznie niebyły. Podczas AmiWest okazało się, że wspomniany wyżej Hyperion nie posiada praw do jądra (Exec​SG). Jest to pewnego rodzaju kuriozum. Prawa te natomiast posiadają bracia Frieden. Można wręcz powiedzieć, że bez tych dwóch panów AmigaOS 4.x nie jest w stanie się rozwijać. Co więcej, potwierdza to, że Hyperion po prostu zbiera poszczególne cegiełki i wydaje je jako gotowy produkt, nie mając właściwie kreatywnego współudziału w tworzeniu systemu.

Bez wątpienia jednym z nielicznych pozytywów był wykład legendarnego już amigowego programisty – Daniela Müßenera. Człowiek odpowiedzialny za tegoroczny port świetnej gry Tower 57 dla AmigaOS oraz systemów pochodnych. ‘Daytona’ przygotował świetną prezentację na temat swoje pracy oraz optymalizacji dla systemów NG i wspomnianego Tabora. Poza aspektem merytorycznym, warto by było, aby inni prelegenci wzięli sobie do serca jak powinna wyglądać dobrze przygotowana prezentacja.

Czy następny rok będzie lepszy? Być może konkurencja w środowisku NG będzie w stanie zaprezentować lepsze rozwiązania? Bez wątpienia, ludzie odpowiedzialni za MorphOS mają doskonały czas i miejsce na pokazanie czegoś bardziej przełomowego niż to, co zostało zaprezentowane z ramienia oficjalnego amigowego systemu.

’radzik’ – Amiga NG (5) 4/2018

—> do spisu artykułów

Dodaj komentarz