Historia platformy Friend zaczęła się około roku 2008, kiedy kilku głównych programistów systemu AROS rozpoczęło prace nad Anubisem.

www.osnews.com/story/20516/Former_AROS_Developers_Start_New_OS_Project_Much_Secrecy

Prace te miały przynieść Amidze nowy „rewelacyjny” system o amigowym „uczuciu”. Niestety brak czasu i wsparcia nie pozwolił, aby projekt przetrwał.
Doświadczenia przy pracy nad projektem nie poszły jednak na marne. Około roku 2012 programista Hogne Titlestad zaczął tworzyć projekt o nazwie Friend. W głównej mierze bazował na doświadczeniach pracy nad AROS-em oraz pracach NASA nad rozproszonym systemem operacyjnym:

ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19850022397.pdf

Plan projektu zakładał tworzenie systemu „od góry”. Podejście tego typu wymagało wykorzystanie najlepszych istniejących technologii, budowanie w nich ostatnich warstw systemu i wraz z czasem przepisywanie niższych części na języki szybsze i lepiej zorientowane pod nasz system.
Część osób pewnie zada sobie pytanie, czemu tak? Nikt tak przecież nie robi. Odpowiedź jest prosta – taka metoda pozwala na szybszą pracę nad platformą, pokazywanie ludziom tego co chcą zobaczyć. Co w amigowym światku jak wiemy jest nie do pomyślenia.

Wiele osób zastanawia się „kto za tym stoi”. Zaczęło się od firmy Ideverket, dzisiejszej Friend Software Corporation. Powstała jakiś czas temu w Norwegii (Stavanger) i zajmowała się tworzeniem aplikacji webowych dla tamtejszego rynku. Tu leżą początki finansowania. Potem pokazując oprogramowanie zyskaliśmy kilka przychylnych firm, które chciały wykorzystać nasz „system w sieci”. Swego czasu wystartowaliśmy też na kickstarterze, niestety kwota, którą uzbieraliśmy, nie była zadowalająca. Aktualnie idziemy w ICO (Initial Coin Offering).

W firmie pracuje około 10 osób technicznych i około 20 biznesowych. Jeśli chodzi o napływ kolejnych to jest ich coraz więcej, chociaż nie wszystkich możemy wciągnąć do siebie. W sumie to na sieci można już zauważyć różne zmodyfikowane wersje.

Co do liczby użytkowników – o ile dobrze pamiętam to serwer demo ma ich aktualnie około 1000 (04/03/2018).
Jeżeli chodzi o rozwój systemu to myślę, że można go opisać jako stały. Kiedy nowa wersja? Teraz należy chyba zadać sobie pytanie, czy wersje dla klientów biznesowych, czy dla wszystkich?
Jak wiadomo klienci biznesowi dostają wszystko na „już”, natomiast ludzie, którzy sami budują paczki, mają lekkie opóźnienie. Oczywiście docelowe rozwiązanie jest takie, że i jedni i drudzy dostają to samo w tym samym czasie. Rozbicia na linie tak do końca nie ma, ponieważ cały system w wersji biznesowej oraz dla użytkowników posiada to samo. Różnią się one tylko dostępnym oprogramowaniem. Na chwilę obecna ogólnie dostępna wersja nie potrafi uruchamiać aplikacji windowsowych.
Jeżeli chodzi o koszty to nie ma żadnych, zarówno w jednym jak i drugim przypadku. To użytkownicy mają zarabiać i kupować od siebie programy, usługi, „czas procesora”, etc. Aktualizacje są darmowe, tylko niektóre moduły nie są dostępne jako open source. Część kodu jest oznakowana licencja MIT, część LGPL oraz AGPL.

Warto też wspomnieć, że ostatnią aktualizację źródeł na GitHubie robiliśmy w styczniu. W tym samym miesiącu opublikowano „mapę drogową” na kolejne lata – kończy się na IV kwartale 2021 roku:
friendup.cloud/wp-content/uploads/2018/01/Friend_Roadmap.png

W uproszczeniu podzielę tę mapę na trzy części:
1. FriendCore (rdzeń systemu) będziemy rozszerzać o nowe systemy plików, o współdziałanie w klastrze
2. W części dotyczącej Workspace (przestrzeni roboczej) będziemy pracować nad nowymi aplikacjami, nowym GUI, siecią Friend P2P, Friend Store, wsparciem dla VR, etc.
3. Ostatnia część to „blockchain”, gdzie chcemy właściwie wciągnąć tę technologię do FriendUP-a.

O technologii „blockchain” można poczytać choćby tutaj:

pl.wikipedia.org/wiki/Blockchain

Sprawa z oprogramowaniem wygląda bardzo dobrze i myślę, że będzie jeszcze lepiej. Aktualnie żyjemy w czasach gdy wszystko pisze się „pod sieć” i myślę, że ten trend się nie zmieni.

Gra crosswords i Friend Chat z konferencją 4 osób
Konferencja we Friend Chat a w nim uruchomiona aplikacja Yodiz do zarządzania projektem (tak można dzielić się aplikacjami)
Liberator – czyli możliwość odpalania windowsowych aplikacji, zdalnego desktopa

Na pewno wielu z was interesuje cóż jest tak rewolucyjnego w tym systemie, że warto nim się zainteresować? Najbardziej rewolucyjne według mnie jest stworzenie płynnego oprogramowania. Działanie takiego oprogramowania wygląda tak, że użytkownik loguje się do maszyny A, robi tam coś, i nie zapisując dokumentu przesuwa to oprogramowanie na drugi pulpit uruchomiony z maszyny B. Powiem szczerze, że takiej funkcjonalności nie widziałem jeszcze w żadnym systemie operacyjnym.Są oczywiście też inne rzeczy, jak np FUI (Friend User Interface), no i chyba sam desktop. Aktualnie nie kojarzę by było gdzieś podobne rozwiązanie na sieci, które spaja inne technologie, no ale to już chyba nie rewolucja.

Sporo mówiło się o „amigowych inspiracjach”. Co jest w FriendUP amigowego?
Workspace przypomina Workbench, jest „ściąganie ekranów”, FriendCore posiada biblioteki, dyski i ich obsługę, shell. Myślę że jeszcze by długo wymieniać, dlatego zapraszam do spróbowania i rejestracji!
Z amigowych ciekawostek mogę napisać iż są u nas:
Hogne Titlestad – programista AROS-a
François Lionet – twórca AMOS-a
David Pleasance – główny manager Commodore UK
Paul Lassa – współtwórca Amigi 4000 oraz jeżeli dobrze pamiętam Commodore 65
Dan Wood – znany amigowy bloger

Jak zacząć swoją przygodę z FriendUP? Są dwie możliwości.

Można ściągnąć źródła z githubowego repozytorium i postawić sobie serwer u siebie w domu:

github.com/FriendUPCloud/friendup

Można też wypełnić formularz prosząc o dostęp do wersji demo:

friendup.cloud/demo/

Gorąco zachęcam do wypróbowania „Frienda”. System działa z poziomu przeglądarki, więc jest niekłopotliwy, procedura rejestracji jest szybka – myślę, że warto spróbować.

Android – po lewej Workspace, po prawej Friend Chat
Club Slam (jak widać taki „Pong”), po prawej edytor Photopea (napisana w JavaScript) i do tego LibreOffice; uruchomione przez Liberatora
Liberator a w nim aplikacja CloudCompare

.

’stefkos’ – Amiga NG (3) 02/2017

—> do spisu artykułów

Dodaj komentarz