Posiadam Power Maca więc naturalne było, że oprócz MorphOS-a zainstaluję także Mac OS X 10.5.8.
MorphOS może i jest doskonałym „amigowym” systemem, jednak jak każdy system NG cierpi na poważny brak dużej ilości oprogramowania. Mac OS pomaga rozwiązać wszelkie braki programowe, jakie napotka się używając MorphOS-a.

Oczywiście trzeba pamiętać, że programy, które opiszę poniżej są przydatne dla mnie i niekoniecznie ten wybór może Wam pasować, możecie wręcz uznać, że jest to całkowicie bezsensowny dobór oprogramowania.

A więc zaczynamy….

INTERNET

W dzisiejszych czasach komputer NG bez dostępu do internetu jest w zasadzie nic nie warty. MorphOS ma przeglądarkę Odyssey, która niestety od kilku lat nie była aktualizowana, co powoduje sytuację, że niektóre strony nie działają prawidłowo (np. logowanie do Allegro), lub nie działają w ogóle (np. Google Docs).
Mac OS X 10.5.8 – czyli najnowszy jaki można zainstalować na komputerach Apple z PowerPC – posiada wbudowaną przeglądarkę Safari, która ma już przynajmniej 7 lat i nie potrafi wyświetlić poprawnie większości stron. Wybór oryginalnego Safari spowoduje, że zdecydowana większość stron nie zadziała.
Ratunkiem mogą być dwa popularne zamienniki starego Safari:

– TenFourFox
– Leopard-WebKit

TenFourFox to program oparty na źródłach Mozilla Firefox, obecnie najnowsza wersja to Feature Parity Release 5.
Z tą przeglądarką nie ma w zasadzie żadnych problemów. Strony, które lubię przeglądać (www.ppa.pl, benchmark.pl, expertzone.microsoft.com itd.) działają idealnie.
Można bez problemu logować się do Allegro, używać Google Docs.

Jak dla mnie, jedyną wadą tej przeglądarki jest jej powolne przewijanie ekranu, oraz czasami dosyć długi czas wczytywania stron www. Ogólnie, przeglądarka sprawia wrażenie strasznie ociężałej (na Power Mac Dual G5 2.0 GHz z 4 GB RAM).

TenFourFox

Program TenFourFox można pobrać za darmo ze strony:

www.tenfourfox.com

Alternatywą dla TenFourFox jest Leopard-WebKit (w chwili pisania tekstu jest to wersja Beta 604.5.6).
Program ten podmienia ustawienia Safari zawarte w systemie.
Instalacja jest prosta, ściągamy archiwum, otwieramy je, przegrywamy program WebKit w dowolne miejsce i tyle.

Zaletą Leopard WebKit jest prędkość działania. Program wczytuje się zdecydowanie szybciej od TenFourFoxa, szybciej i płynniej przewija strony www. Zabiera także mniej pamięci oraz w mniejszym stopniu obciąża CPU.
Do wad programu można zaliczyć trochę mniejszą stabilność, Leopard-WebKit potrafi się niestety czasami zawiesić.

Program Leopard-WebKit można pobrać ze strony:

sourceforge.net/projects/leopard-webkit/files/

Oczywiście muszę przyznać, że większość stron przeglądam jednak pod MorphOS i Odyssey, ponieważ, w moim odczuciu, Odyssey szybciej wczytuje strony www oraz szybciej przewija strony.

E-MAIL

W przypadku e-maili, pod systemem Mac OS używam Thunderbird 3.1.20. Program stary, ale doskonale spełnia swoje zadanie. Można spokojnie pisać/odbierać maile. Program bez problemu obsługuje skrzynki w kontach outlook.com, poczta.onet.pl (w tych dwóch serwisach mam skrzynki).

BIURO

Internet internetem, ale czasami pracować trzeba.
Niestety dla mnie osobiście procesor tekstu jest niezwykle ważny ze względów zawodowych – Word oraz Excel to podstawa, a tutaj MorphOS niestety nie ma nic do zaoferowania oprócz wspomnianego już Folio (oczywiście są stare WordWorth7, FinalWriter itd., ale niestety nie nadają się w dzisiejszych czasach do pracy zawodowej, głównie poprzez niekompatybilny format zapisu dokumentu).
Z ratunkiem przychodzi Mac OS, który posiada wiele alternatyw.

Najpopularniejsze pakiety dostępne pod systemem Mac OS X 10.5.8 to:

– Microsoft Office 2004/2008 – to są oczywiście programy płatne
– Apple Pages z pakietu iWork’09 – ten pakiet do niedawna też był płatny
– Open Office 3.2.0
– Libre Office 4.0.6.2

Osobiście używam Libre Office – jest najszybszy, najnowszy z dostępnych na PowerPC (wersja z 2013 r.), pozwala on też otwierać dokumenty DOCX z MS Office 2010 czy nawet Office 365; także Excel i jego XLSX nie są wyzwaniem dla LibreOffice, dzięki czemu nie mam problemów z przenoszeniem dokumentów między różnymi komputerami.
Jedynym mankamentem jest PowerPoint, no ale w wersji Office 365 PowerPoint został wzbogacony o tak wiele funkcji, że LibreOffice z 2013 r. nie może mieć możliwości odczytu takiej prezentacji.

LibreOffice

Program można pobrać ze strony www:

downloadarchive.documentfoundation.org/libreoffice/old/4.0.6.2/mac/ppc/

Dodatkowo każdy z wymienionych programów bez najmniejszego problemu współpracuje z moją drukarką WiFi HP DeskJet F4580, pod Mac OS mogę korzystać ze skanera, drukować itd., czego niestety nie mogę zrobić w systemie MorphOS.

GRAFIKA/FILMY

Do różnego rodzaju operacji graficznych używam GIMP-a w wersji 2.6. Trzeba tylko pamiętać, że GIMP w wersji dla Mac OS PowerPC wymaga zainstalowania środowiska X11. Bez tego niestety się nie uruchomi.
Ostatnio (bodajże w zeszłym roku) Adobe udostępnił całkowicie za darmo Adobe Photoshop CS2, wystarczy tylko zarejestrować się na stronie Adobe i już można się cieszyć tym programem.

Photoshop

Do oglądania filmów używam VLC 0.9.10. Program, mimo iż stary, bez problemu odczytuje wszystkie filmy jakie mam na dysku. Oczywiście ze względu na moc obliczeniową PowerPC G5, nie ma co liczyć, aby komputer odtworzył modne ostatnio filmy 4K.

MUZYKA

Programów do odtwarzania plików MP3/FLAC na Mac OS PowerPC jest bardzo dużo, ale najprostszym jest Vox 0.2.7.1. Program jest bardzo mały, prosty i nie obciąża komputera. Wadą programu jest fakt, że odtwarza tylko MP3/OGG/FLAC, no ale, jako że większość mojej kolekcji to MP3/FLAC, nie przeszkadza mi fakt, iż Vox nie rozpoznaje innych formatów.

Vox

INNE

Wyżej wymienione programy to te, które używam najczęściej, jednak to nie wszystkie. Jest jeszcze Google SketchUp, Audacity, HP Utility (skaner, drukarka), X-Chat Aqua, Virtual PC, Blender; no i oczywiście gry: Red Alert 3, Halo 1, Command & Conquer: Generals.

Pominąłem też całkowicie programy do edycji i montażu filmów jak np. FinalCut 6, programy typu CAD itd. Jak pisałem na początku artykułu, każdy z nas ma inne wymagania i dla każdego z nas wybór niezbędnych programów będzie inny.

Dlaczego tak?

Moim zdaniem, MorphOS i Mac OS idealnie się uzupełniają. Często mam uruchomionego MorphOS-a, ponieważ w danej chwili wykonuję podstawowe czynności takie jak:
– słuchanie muzyki
– oglądanie filmów
– rozmowa na IRC-u, itd.

Jednak jak przychodzi potrzeba napisania jakiegoś tekstu, poprawy jakiejś tabelki do pracy, to wtedy przełączam się na Mac OS, ponieważ tam mam programy, które są mi potrzebne do wykonania danego zadania. Owszem, mam nowoczesnego iMaca z Core i5, 16 GB RAM, jednak MorphOS i czasami Mac OS X 10.5.8, idealnie nadają się do pracy i luźnego spędzania czasu przed komputerem.

’trOLLO’ – Amiga NG (3) 2/2018

—> do spisu artykułów

Dodaj komentarz