LightWave na Amigę wciąż jest dobrym softwarem który da się wykorzystać do rożnych mniej lub bardziej zaawansowanych zadań.
Program mimo niestandardowego GUI dość dobrze działa na MorphOSie, niestety pewnie drobnostki sprawiają że praca z Layoutem jest nieco uciążliwa szczególnie w rozdzielczościach panoramicznych.
Tak to wygląda na PowerBooku G4 17″ (specjalnie użyłem aparatu gdyż grabber tego nie „łapie”):
O ile w Modelerze mamy możliwość wyboru rozdziałki w której będziemy edytować obiekty, to Layout ma „sztywno” ustawione rozdzielczości obrazu, co mnie osobiście nieco „grzeje”. Również renderując naszą scenę nie mamy „podglądu” wyrenderowanego obrazka.
W tym króciutkim artykule postaram się pomóc skonfigurować Layout i Modeler by wygodniej na nim pracować.
Będziemy potrzebować programu do promowania ekranów o nazwie
ModePro – do pobrania na Aminecie:
http://aminet.net/package/util/cdity/ModePro
Lightwave – Ja korzystam z wersji 5.2, chyba ostatniej która została wydana na Amigę.
Promotor ekranu instalujemy (instalator lubi się pogubić), wrzucamy sami do WBStartup, kto jak woli, ja preferuje tą ostatnią metodę, plik konfiguracyjny do Prefs. Korzystałem z lokalizacji w języku Polskim.
Konfiguracja Lightwave:
Uruchamiamy programik o nazwie CyberGFXRendererPrefs, pchełka ta leży sobie w katalogu Toaster:Utilities.
Ustawiamy pożądaną przez nas rozdzielczość, oczywiście najlepiej natywną dla naszego monitora czy matrycy, w moim przypadku jest to 1680×1050. Dajemy Save.
Następnie Modeler.
Odpalamy program ChangeMode, znajdziemy go w Toaster:Utilities.
Po wskazaniu pliku MOD-Config (Toaster:LightWave_Support/MOD-Config) ustawiamy docelową rozdzielczość dla Modelera.
Czas na dołączenie pluginu CyberGFXRenderer do LightWave.
W tym celu startujemy Layouta (odpali nam się najprawdopodobniej w kulawej rozdzielczości, ale dojdziemy i do tego), klikamy zakładka „Options”, potem „Add Plug-ins” i wyszukujemy pliku o nazwie CyberGFXRenderer.p, zwykle znajduje się on w Toaster:Plugins/Layout.
Potem klikamy na zakładce „Record”, tam w „Render Display” ustawiamy CyberGFX, tak jak na zdjęciu. Zamykamy LightWave.
No to czas na konfiguracje ekranów w promotorze ModePro.
W SYS:Prefs klikamy ModeProPrefs lub naciskamy kombinacje klawiszy Amiga (Jabłko w przypadku maszyn Apple) +P.
Pierwsza zakładka – ustawiamy na Nazwy Ekranów, później klik na dodaj, dalej wybierz i na requesterze wybieramy „LW Layout 672 x 544”. Zakładka „promocja” ustawiamy na „Tryb wyświetl”, ustawiamy odpowiedni dla nas tryb wyświetlania, overscan dajemy na „Tekstowy”, zaptaszkowujemy „Kolorów” i slider przesuwamy zgodne z wybranym trybem (24-32bit) który wybraliśmy wcześniej.
Tę procedurę powtarzamy dla wszystkich wpisów czyli CyberGFX Renderer, LW Render Status oraz Feedback jednak przed każdym trzeba kliknąć „dodaj”. Powinno to wyglądać mniej więcej jak na zdjęciu poniżej
Ponownie odpalamy LightWave, teraz obraz powinien być jak żyleta w rozdziałce którą mu wskazaliśmy. Dzięki pluginowi CyberGFX powinniśmy również zobaczyć efekt naszej pracy.
Niestety, nie zobaczymy (a raczej będziemy widzieć black screen) ekranu liczonych mozolnie segmentów czy „lizania” antialiasingiem, ale to jedyna wada tego rozwiązania.
Mam nadzieję że ten krótki tekst nieco ułatwi Wam pracę czy zabawę w LightWave na MorphOSie.
’waldiamiga’ – Amiga NG (1) 1/2017