Żyjemy w czasach elektronicznych gadżetów. Mamy „Internet Rzeczy” i „Internet Wszechrzeczy”, „Smart Dom” i cały ten informatyczny bełkot, przekonujący nas, że życie bez internetu jest niemożliwe. Jak w tym wszystkim wyłapać co jest modą, a co jest naprawdę użyteczne?
Zaliczam się do tych szczęśliwych ludzi, którzy równie dobrze odnajdują się w papierowym notatniku co Evernote, niemniej zastanawiało mnie, czy powstanie kiedyś coś ponadczasowego; coś, co stanie się współczesnym standardem użytkowym, takim jak kiedyś była meblościanka czy wieża stereo. Wydaje mi się, że właśnie coś takiego znalazłem.
Tytułowy „stolik” jest właściwie szafką do sypialni. Podobno takie rzeczy mają nazwę „szafka nocna”, w moich stronach nazywa się to „nakaslik” (choć jak na nakaslik jest trochę za duży). Znalazłem go przypadkiem na Indiegogo. Jak bardzo wyczekiwany był to produkt niech świadczą fakty: zebrano 2.122.453 $ (8 maja 2018) osiągając 4220% założonego celu. Od razu „przygaszę” – tanie to nie będzie, szacowana zapowiadana cena to 899$ plus wysyłka. Warto chociaż obejrzeć – myślę, że takie rzeczy będą kiedyś masowe i tańsze.
Za projektem stoi Sobro Design, znane z wcześniejszego „modelu” o handlowej nazwie „Sobro smart coffee table”, będącego salonowym mebelkiem typu stolik do kawy.
Kto z nas nie miał rano sytuacji, że rano go „suszyło”, a do lodówki jest tak daleko… Albo sięga zaspany po smartfon, by rzucić okiem na powiadomienia, a tu jest rozładowany… Wygląda na to, że te zmartwienia odchodzą w przeszłość.
Solidny wygląd wynika z objętości, a nie masywności szafki. W środku jedna z szuflad okazuje się…chłodziarką! Czyż nie jest to praktyczne?
Na górnym blacie są wyprowadzenia na podłączenie „kolekcji gadżetów”, czyli tableta, smartfona, laptopa – do ładowania oczywiście. Realizowane jest o przez gniazdka USB.
Maksymalnie obciążenie to 800 W. Przewidziano ładowanie bezprzewodowe do dwóch smartfonów.
Szafka równie dobrze może sprawdzić się w pokoju gościnnym. Druga otwierana część jest tradycyjna – można w niej trzymać książki czy jakieś pamiątki.
Na oddzielną uwagę zasługuje oświetlenie, które jest bardzo konfigurowalne. Oprócz podstawowego zastosowania (włączenie się, by oświetlić podłogę – czujnik ruchu)…
można regulować kolor…
intensywność…
a nawet przy pomocy programu na smartfonie skonfigurować z budzeniem tak, by symulowało wschód słońca…
To ostatnie to już przesada, no ale może kogoś to ucieszy.
Jest wspierane sterowanie głosowe Google Home i Amazon Alexa. Ze smartfonem współpracują także bezprzewodowe głośniki Bluetooth…
To, co mnie urzekło w tej szafce – nie jest tylko dla gadżeciarzy, funkcjonuje jak normalny mebel. Na przykład wydzielona pod blatem przestrzeń na odłożenie laptopa może służyć równie dobrze na gazety.
W sumie na życie składają się drobiazgi, więc mogą być przyjemne. Warto budować wokół siebie pozytywną przestrzeń nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale także otaczając się ładnymi przedmiotami.
’truman burbank’ – Amiga NG (4) 3/2018