Post otwierający

Postanowiłem co jakiś czas informować o postępach w rozwoju strony. Najpierw zaległości – technikalia. Potem – najbliższe plany.

Początki
Pierwsza strona tej witryny powstała 14 stycznia.
“Wyjście w świat” nastąpiło końcem lutego – na moim blogu (22 luty), blog Mufy (24 luty) , PPA (25 luty).
Dało mi to wejść – odpowiednio 0, 17 i 543 (na tę chwilę, popołudnie, 6 marca).
Porównawczo wejścia robotów indeksujących za ten okres: Yandex – 34, Bing – 24, pozostałe <10.

Licznik wejść strony
Nie mam pojęcia jak walczyć z “crawlerami”. Proszę mi wierzyć że nie zależy mi na takim sztucznym ruchu, który dodatkowo obciąża mój limit miesięcznego transferu.
Używam wtyczki Wordfence – za “bota” mam ustawione wejścia >50 na dobę. Ta wtyczka posiada listę robotów (>200) które mają być niezliczane. Niedawno ustawiłem dodatkowo niezliczanie wejść do stron których nie ma (w sieci jest tysiące odwołań-widm wersji strony sprzed kilkunastu lat – adresy typu https://amiga.org.pl/zaczek-777437/).
Mógłbym blokować indywidualnie IP ale nie wiem które mogę i jakie to rodzi konsekwencje (np. bardzo dużo odwołań mam z Googlebot).

Teraz wchodzi dziennie około 30 “użytkowników”, z których każdy przegląda średnio 4 strony. A prywatnie oceniam że codziennie jest zaledwie po kilka wejść, łącznie dających kilkanaście odsłon.
W ustawieniach “Statystyki” mam włączoną czarną listę Piwik Spam odsyłających. Mam też aktywną wtyczkę Akismeta. Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić.

Wygląd i funkcjonalność
Po miażdżącej krytyce zmieniłem szablon. Jeśli chodzi o pierwotną koncepcję (udogodnienia dla urządzeń mobilnych) to obecnie eksperymentuje z errnio.

W “kolejce” jest WP Super Cache i BuddyPress, ale… nie chcę ciągle zajmować się sprawami technicznymi “od zaplecza” strony, bo to zabiera czas, który można spożytkować np. na napisanie artykułu.

Najbliższe plany
Dodałem w mijającym tygodniu, zgodnie z pierwotnymi założeniami, Zasoby dla AROS-a i Więcej o AmigaOS 4. Przeredagowałem też O stronie.
Jak widać od dziś pojawiły się wpisy i ich subskrypcja przez RSS. W razie jakby coś nie zadziałało – można kanał dodać ręcznie:

https://amiga.org.pl/rss

Jeśli chodzi o przyszłą zawartość (nowe artykuły) to niestety ale odzewu ze strony fanów AROS-a ani MorphOS-a nie uświadczyłem. Widocznie nie zależy im na propagowaniu swoich rozwiązań aż tak żeby pomóc mi w rozwijaniu treści na ich temat. Ale czekam dalej. Tematy jakie chciałbym uwzględnić to poradnik zakupowy, prezentacja systemu i oprogramowania. Więcej szczegółów podam jeśli będą chętni do współpracy.

 

News Reporter

5 thoughts on “Post otwierający

 1. Wygląd może ima znaczenie, ale nie koniecznie na tym etapie 😉 Jak ktoś chce poczytać o Amidze to wygląd go nie odstraszy, ale jak dla mnie można zmniejszyć czcionkę. Fajnie jakby można było zapisać się na newsletera 😉

 2. No nie, newsletter na dole jest na e-mail, ale on jest dla tych którzy przegapili na górze 😉 bądź nie chcą korzystać z RSS. A RSS to są pod pomarańczowymi przyciskami w prawym panelu.
  Prawy panel tworzy jakby “krąg” między tą stroną, moim blogiem o AmigaOne i blogiem Mufy. To są nie tylko listy artykułów, bo przyciski RSS są funkcjonalne i działające dla tych trzech stron.

  Co do rozmiaru czcionki – była zmniejszana. Ta krytykowana najpierwsza wersja strony miała 20, ta jest 16. Obecny szablon to standardowy Twenty Sixteen – ten sam szablon ma mój blog o AmigaOne. Twenty Sixteen jest najnowszym, domyślnym szablonem WordPress i jest standardowy tak bardzo jak to możliwe. Mogę zmieniać np. kolory strony czy czcionek, ale dla zmiany rozmiaru czcionki musiałbym przejść na wtyczki a to jest zawodne (zresztą te lepsze są płatne). Albo samemu edytować szablon (nie potrafię). W każdym razie nie da się ustawić rozmiaru czcionki “jak w Wordzie”. Poza tym wszystko jest względne, tu akurat nie o gust się rozchodzi. Przykładowo ta w prawym panelu czcionka dla mnie już wymaga okularów.

  Naniosłem poprawki:
  – okienko zapisu na e-mail przeniosłem zgodnie z sugestią
  – tuż pod nim dodałem “instrukcję” do prawego panelu

   1. Po przetestowaniu kilku które zadziałały ;] i są do tego darmowe wybrałem Zeno Font Resizer. Mam nadzieję że ta wtyczka będzie aktualizowana i nie stanie się niekompatybilna.
    Przycisk jest nad wyszukiwarką, na górze po prawej. Teraz dostępne rozmiary fontów to 10, 16 i 24 px. Jest możliwość dalszych zmian za wyjątkiem domyślnej dla szablonu “środkowej” 16, ale myślę że teraz powinno wystarczyć. Zwłaszcza że dalsze klikanie w tę samą skrajną literkę daje dalsze wartości, tak że rzeczywista skala jest o wiele większa (skok o 1,6 px). Niestety samych literek A (tych do wyboru) nie da się polepszyć (wygląd “panelu ustawień”). Ciasteczko ustawione jest na maksymalny czas czyli 31 dni (tyle powinno pamiętać ustawioną wielkość czcionki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.