You are currently viewing Post otwierający

Post otwierający

Postanowiłem co jakiś czas informować o postępach w rozwoju strony. Najpierw zaległości – technikalia. Potem – najbliższe plany.

Początki
Pierwsza strona tej witryny powstała 14 stycznia.
„Wyjście w świat” nastąpiło końcem lutego – na moim blogu (22 luty), blog Mufy (24 luty) , PPA (25 luty).
Dało mi to wejść – odpowiednio 0, 17 i 543 (na tę chwilę, popołudnie, 6 marca).
Porównawczo wejścia robotów indeksujących za ten okres: Yandex – 34, Bing – 24, pozostałe <10.

Licznik wejść strony
Nie mam pojęcia jak walczyć z „crawlerami”. Proszę mi wierzyć że nie zależy mi na takim sztucznym ruchu, który dodatkowo obciąża mój limit miesięcznego transferu.
Używam wtyczki Wordfence – za „bota” mam ustawione wejścia >50 na dobę. Ta wtyczka posiada listę robotów (>200) które mają być niezliczane. Niedawno ustawiłem dodatkowo niezliczanie wejść do stron których nie ma (w sieci jest tysiące odwołań-widm wersji strony sprzed kilkunastu lat – adresy typu https://amiga.org.pl/zaczek-777437/).
Mógłbym blokować indywidualnie IP ale nie wiem które mogę i jakie to rodzi konsekwencje (np. bardzo dużo odwołań mam z Googlebot).

Teraz wchodzi dziennie około 30 „użytkowników”, z których każdy przegląda średnio 4 strony. A prywatnie oceniam że codziennie jest zaledwie po kilka wejść, łącznie dających kilkanaście odsłon.
W ustawieniach „Statystyki” mam włączoną czarną listę Piwik Spam odsyłających. Mam też aktywną wtyczkę Akismeta. Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić.

Wygląd i funkcjonalność
Po miażdżącej krytyce zmieniłem szablon. Jeśli chodzi o pierwotną koncepcję (udogodnienia dla urządzeń mobilnych) to obecnie eksperymentuje z errnio.

W „kolejce” jest WP Super Cache i BuddyPress, ale… nie chcę ciągle zajmować się sprawami technicznymi „od zaplecza” strony, bo to zabiera czas, który można spożytkować np. na napisanie artykułu.

Najbliższe plany
Dodałem w mijającym tygodniu, zgodnie z pierwotnymi założeniami, Zasoby dla AROS-a i Więcej o AmigaOS 4. Przeredagowałem też O stronie.
Jak widać od dziś pojawiły się wpisy i ich subskrypcja przez RSS. W razie jakby coś nie zadziałało – można kanał dodać ręcznie:

https://amiga.org.pl/rss

Jeśli chodzi o przyszłą zawartość (nowe artykuły) to niestety ale odzewu ze strony fanów AROS-a ani MorphOS-a nie uświadczyłem. Widocznie nie zależy im na propagowaniu swoich rozwiązań aż tak żeby pomóc mi w rozwijaniu treści na ich temat. Ale czekam dalej. Tematy jakie chciałbym uwzględnić to poradnik zakupowy, prezentacja systemu i oprogramowania. Więcej szczegółów podam jeśli będą chętni do współpracy.

 

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Newhousik

    Wygląd może ima znaczenie, ale nie koniecznie na tym etapie 😉 Jak ktoś chce poczytać o Amidze to wygląd go nie odstraszy, ale jak dla mnie można zmniejszyć czcionkę. Fajnie jakby można było zapisać się na newsletera 😉

  2. Newhousik

    Sorki , jest newsletter, nie spodziewałem się go na dole :). Dodałbym na pierwszej stronie koło „szukaj”

  3. Adam

    No nie, newsletter na dole jest na e-mail, ale on jest dla tych którzy przegapili na górze 😉 bądź nie chcą korzystać z RSS. A RSS to są pod pomarańczowymi przyciskami w prawym panelu.
    Prawy panel tworzy jakby „krąg” między tą stroną, moim blogiem o AmigaOne i blogiem Mufy. To są nie tylko listy artykułów, bo przyciski RSS są funkcjonalne i działające dla tych trzech stron.

    Co do rozmiaru czcionki – była zmniejszana. Ta krytykowana najpierwsza wersja strony miała 20, ta jest 16. Obecny szablon to standardowy Twenty Sixteen – ten sam szablon ma mój blog o AmigaOne. Twenty Sixteen jest najnowszym, domyślnym szablonem WordPress i jest standardowy tak bardzo jak to możliwe. Mogę zmieniać np. kolory strony czy czcionek, ale dla zmiany rozmiaru czcionki musiałbym przejść na wtyczki a to jest zawodne (zresztą te lepsze są płatne). Albo samemu edytować szablon (nie potrafię). W każdym razie nie da się ustawić rozmiaru czcionki „jak w Wordzie”. Poza tym wszystko jest względne, tu akurat nie o gust się rozchodzi. Przykładowo ta w prawym panelu czcionka dla mnie już wymaga okularów.

    Naniosłem poprawki:
    – okienko zapisu na e-mail przeniosłem zgodnie z sugestią
    – tuż pod nim dodałem „instrukcję” do prawego panelu

    1. Newhousik

      Oczywiście czcionka to rzecz gustu i kosmetyka. Mi co prawda bardziej pasuje wielkość z http://www.amigaone.pl, ale nie jest to problemem. Przeglądam przeważnie net na PC więc mogę sobie w przeglądarce przeskalować i ustawić jak lubię 🙂

      1. Adam

        Po przetestowaniu kilku które zadziałały ;] i są do tego darmowe wybrałem Zeno Font Resizer. Mam nadzieję że ta wtyczka będzie aktualizowana i nie stanie się niekompatybilna.
        Przycisk jest nad wyszukiwarką, na górze po prawej. Teraz dostępne rozmiary fontów to 10, 16 i 24 px. Jest możliwość dalszych zmian za wyjątkiem domyślnej dla szablonu „środkowej” 16, ale myślę że teraz powinno wystarczyć. Zwłaszcza że dalsze klikanie w tę samą skrajną literkę daje dalsze wartości, tak że rzeczywista skala jest o wiele większa (skok o 1,6 px). Niestety samych literek A (tych do wyboru) nie da się polepszyć (wygląd „panelu ustawień”). Ciasteczko ustawione jest na maksymalny czas czyli 31 dni (tyle powinno pamiętać ustawioną wielkość czcionki).

Dodaj komentarz