W poprzednim wpisie zapowiadałem szóstą edycję tej imprezy, pod kątem przygotowań do promocji Amigi NG. Pixel Heaven za nami, nadszedł czas by podsumować akcję.

Ze strony NG temat rozwijał się kilkuwątkowo.

Krzysztof Radzikowski miał być oficjalnie przy Dickinsonie, ze swoją X5000.

Paweł Stefański miał być służbowo na PH (promocja systemu Friend), ale zdecydował się “zwiększyć siłę rażenia” czyli promować też MorphOS-a; również Amigę we wszystkich “smakach”. Zorganizował zbiórkę na gadżety, dzięki czemu udało się kupić dwa duże “roll-upy” z MorphOS-em i jeden z X5000, oraz ufundować dla odwiedzających stoisko nieco smyczy i długopisów.

Miała być też ekipa użytkowników AmigaOS w osobach: ‘Amig_os’, ‘Zap’, ‘Mandi’ i ‘Mufa’. Ten ostatni zapewnił materiały promocyjne OS 4 i swoją X1000 do prezentacji.

W piątek stanęło stoisko.

Niestety Paweł był zajęty na scenie i stanowisko w piątek stało opuszczone. Tu jest element do poprawki na przyszły rok – potrzeba osób, które nie są obłożone obowiązkami typu prelekcje, nawet bez własnego sprzętu – żeby zawsze ktoś na stoisku był wytłumaczyć zainteresowanym. Były dwie prelekcje. Pierwsza dotyczyła STOS-a i AMOS-a (Francois Lionet), a później doszedł ‘stefkos’ i było o FriendOS-ie. W piątek miała też miejsce prelekcja Dickinsona i Pleasance’a.

W sobotę dojechał ‘Mufa’. W sobotę dużo się działo – stoisko przeżywało prawdziwe oblężenie. Po raz kolejny okazało się, że nie warto słuchać marud typu “nie róbmy, to nie ma sensu”. Właśnie takie imprezy otwarte na szerokie spektrum zainteresowań są szansą na powiększenie środowiska amigowców, a nie amigowe retro-zloty na których spotykamy się we własnym gronie.

W niedzielę miały być wydawnictwa Zalepy, ale nie dotarł ani on ani książki. Tu też jest duży minus, bo mogliśmy mieć świetne podparcie promocji NG, jak również pewnie on sam miałby dobry utarg.

Co zostało pokazane na stoisku?

Wyposażenie to trzy wypasione fotele, trzy stoły, i kilka krzesełek dla odwiedzających. Z tyłu dwa “rollupy” z MorphOS-em i jeden z X5000. Jako że stoisko w zasadzie było Frienda znajdował się na nim 55 cali telewizor, na którym leciała prezentacja tej platformy. Można spotkać się z nazwami Friend UP bądź FriendOS, to jest po prostu Friend. “Pomacać” można go było na laptopie Dell, także na Asus Tinker i Raspberry Pi 3.

MorphOS zaprezentowano na G5 2,7 GHz chłodzonym wodą, z Radeonem 9600 na AGP, w wysokiej rozdzielczości 2560, był też zainstalowany na Efice. Na stoisku dostępność internetu była ograniczona, ale przed odjazdem radzik odwiedził stefkosa i widział na deweloperskim G5 Odyssey w działaniu – w jego ocenie działa ona szybciej niż na X5000, a to jest wersja jeszcze bez JIT-a.  Na wspomnianej maszynie działała też na PCI-e karta X1950, ale ten sterownik nie działa na publicznej wersji MorphOS-a 3.10.

Na X1000 i X5000 przez większość czasu były uruchomione dla odwiedzających gry “Spencer” i “Tower 57”. Niestety Tabor został pokazany jedynie jako płyta główna.

Jim Bagley, Trevor Dickinson, Paweł Stefański; Rafał Chyła

W tle działo się wiele – było wszystko. Środek sali to rzędy stołów z komputerami retro, wszystko dokoła – jak w kalejdoskopie. Flipery, pierwszy polski komputer, imponujące modele z “Gwiezdnych Wojen”, instalacje z klocków LEGO, fani RPG z makietami i figurkami, gry karciane, niezależne produkcje na PC, i tak dalej. Wspaniałe miejsce i czas, w którym na pewno warto było się znaleźć. Zachęcam do oglądania relacji wideo jakie pewnie niedługo zostaną zmontowane i wrzucone do internetu.

Informacje oficjalne i plotki

Poufnych informacji nie posiadam, to co zebrałem po publicznych miejscach przedstawiam.

Informacji oficjalnych nie było, poza potwierdzeniem że Dickinson dołoży wszelkich starań aby ‘Tabor’ ukazał się w tym roku.

Listę sporządzaną na execu (pytania i propozycje dla Dickinsona) ‘radzik” nie przekazał. Uznał że nie ten czas i miejsce, i lepiej zbudować fajne relacje niż gnębić pytaniami. Przedstawił mu propozycje zorganizowania konferencji deweloperów w Polsce. Trevor był sceptyczny odnośnie powodzenia tego przedsięwzięcia, tu jest kwestia kto by chciał wziąć udział, ale może dojdzie to do skutku. Mamy tak przestarzałe środowisko programistyczne i języki, że po prostu nikt na to nic nie przeportuje; potrzeba szukać deweloperów, ale wpierw zebrać się ponad podziałami w NG i ustalić najważniejsze cele.

Hyperion nie dotrzymuje terminów albo zawala. Port OpenOffice od Hyperionu jest mało prawdopodobny. Konflikt na linii Hyperion-Cloanto trwa i nie zanosi się na to, by któraś strona chciała odpuścić. Wygląda to na powolną śmierć AmigaOS 4. Hyperion jest firmą bez zasobów ludzkich do ukańczania projektów, i uwikłaną sądowo. Rozwój biegnie przez pakiet Enhancer Software (produkt firmy A-Eon).

Trevorowi spodobała się gazeta “Amiga NG” i widziałby ją w wersji angielskiej, nawet mógłby wesprzeć tłumaczenie. Chce też wydać swoje 20 artykułów – tu jest temat z Zalepą do uzgodnienia, prawdopodobnie będzie to wydanie specjalne “Amiga User”.

Inna dobra wiadomość – prawdopodobnie wśród betatesterów A-EON-u wkrótce znajdą się Polacy (co oznacza dostęp do testowania np. Enhancer Software).

Gdy opadł kurz…

Gadżety MorphOS’a i FriendOS’a prawie wszystkie się rozeszły. Gadżety przywiezione przez ‘Mufę’ rozeszły się w całości.
Dwa “rollupy” weźmie pod opiekę ‘Arti’ – nie będą leżeć w mieszkaniu tylko stać w muzeum komputerów i być brane na wyjazdy po Polsce. Te z Friendem i MorphOS-em będą ze ‘stefkosem’. Jak ktoś chce wypożyczyć któryś ‘rollup’ to kontakt z nim.

Wstępnie uzgodniona jest prezentacja NG na gdańskim RetroKompie. ‘radzik’ twierdzi że miejsca “retro” trzeba odpuścić i lepsza jest PGA (Poznań Game Arena) czy Pyrkon.