AMIGA

Pierwszy na świecie komputer multimedialny. Premiera w 1985 r.

Wcześniej były inne innowacyjne konstrukcje (np. firmy Xerox czy Lisa firmy Apple) ale to Amiga wnosiła fenomenalną na ówczesne czasy grafikę, animację i dźwięk. Architektura komputera to specjalizowane układy odciążające procesor.

andywarholanddebbieharry
artyści Andy Warhole i Debby Harry przy pierwszej Amidze

Rewelacją był też wielozadaniowy system operacyjny.

wb_10
Okienkowy graficzny interfejs – Workbench

 

Prasa branżowa potraktowała wtedy Amigę jako zabawkę, nie wiadomo było co z tym robić. Ten pierwszy model nazywał się po prostu Amiga, potem nazywano go Amiga 1000. Projekt wraz z zespołem który go stworzył, z genialnym Jayem Minerem na czele, trafił pod skrzydła CBM (Commodore Business Machines), giganta w tamtym okresie jeśli chodzi o produkcję komputerów na świecie.

Kolejne modele pojawiły się 2 lata później – dopiero one odniosły sukces. Amiga 2000 i Amiga 500, oparte na podobnych podzespołach, jednocześnie rozdzieliły pierwotną koncepcję na dwie linie komputerów – „duże” i „małe” Amigi.

„Duże” Amigi przypominały PC, były to desktopy, umożliwiające rozbudowę za pomocą kart rozszerzeń. Za sprawą rozszerzenia Video Toaster stały się na jakiś czas standardem w edycji wideo. Takie programy jak Deluxe Paint czy Lightwave były dumą Amigi. Inny ważny program to Scala, dzięki któremu Amiga jeszcze długie lata brylowała w sieciach kablowych lokalnych telewizji.

Kolejne modele to Amiga 3000 i Amiga 4000.

amiga_4000_1
Amiga 4000

 

„Małe” Amigi to przede wszystkim najpopularniejsza Amiga 500, która stała się symbolem komputera domowego w latach 80-tych. Znana z setek wspaniałych gier.

Komputery domowe (w Polsce najczęściej były to przed Amigą 8-bitowe Atari 800 XE i Commodore 64) miały konstrukcję nazywaną współcześnie „all in one” („wszystko w jednym”). W klawiaturze było wszystko (cały komputer). Możliwość podpięcia bezpośrednio do telewizora była w tamtych czasach dużym atutem (kolorowe monitory były bardzo drogie). Małe Amigi to także nowsza Amiga 600, i ostatni model czyli Amiga 1200.

amiga1200_05
Amiga 1200 (zdj. Czesław Mnich)

 

Modeli mniej popularnych było więcej, ale były to konstrukcje pośrednie nie wnoszące nic rewolucyjnego (np. Amiga 500+ czy Amiga 2500).

Amiga to nie tylko typowy komputer – domowy czy też do zastosowań profesjonalnych.

cdtv-photo
CDTV – korzystające z systemu Amigi  zapomniane dziś pionierskie centrum domowej rozrywki

 

cd32
CD32 – konsola, bazująca na Amidze 1200

 

Ostatnie lata Amigi to brak innowacji technologicznych i stagnacja.

Wraz z upadkiem Commodore w 1994 r. zakończyła się pewna epoka tego komputera, ale rzesza fanów nie dała Amidze „tak po prostu” odejść. Od tego czasu, nieprzerwanie, powstają wciąż nowe konstrukcje jak również rozwijany jest system operacyjny Amigi. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!