Jednym zdaniem:

Strona dla fanów rozwoju Amigi

– linki, artykuły, czasopismo oraz powiązane: podcast, sklepik.


Amiga dzisiaj

Zainteresowanie komputerem Amiga jest nieprzemijające. Niezależnie od tych, którzy mają Amigę “od zawsze”, biegnie współcześnie jej nieprzerwany rozwój, i to wielotorowo. Oprócz tego możemy cieszyć się różnymi hobbystycznymi rozwinięciami, pozwalającymi w sposób bardziej wygodny korzystać z rozrywki w formie retro. Amiga dzisiaj to “amigowanie”, wielka różnorodność i wiele smaków.

amiga.org.pl – powrót po latach

Strona amiga.org.pl pod koniec lat świetności służyła głównie jako dostarczyciel aliasów dla kont pocztowych. Potem przechodziła z rąk do rąk – trwało to od 2004 do 2014 roku. Większość tego okresu domena była niewykorzystana. Archiwalne migawki są na web.archive.org W grudniu 2014 r. kupiłem domenę amiga.org.pl z myślą o godnym jej wykorzystaniu. W planie była integracja środowiska i wciągnięcie nowych osób. Ponieważ temat się “nie kleił” ostatecznie w pojedynkę zacząłem budować tę stronę w styczniu 2016 roku.

Cele projektu

Dostarczenie podstawowych informacji na temat współczesnego użytkowania komputera Amiga oraz jej form kontynuacji. Najbardziej zależy mi na wspieraniu nowszych rozwiązań. Promowany jest AmigaOS 4 na komputerach AmigaOne, ale pokazane jest wszystko. Podstawowy cel tej strony to poszerzenie “środowiska” o nowe osoby – powracające po latach do Amigi czy też zupełnie nowe.

Jak poruszać się po stronie

Na głównej stronie (można do niej wrócić przez klik w banner na górze) umieszczane są bieżące informacje jak na blogu. Z kolei menu strony zawiera pogrupowane tematycznie treści. Skupiają się one na podstawach, gdyż strona została pomyślana dla osób spoza “środowiska” amigowców – nowych bądź powracających do Amigi. 

Od 2018 r. w zakładce “Magazyn ‘Amiga NG’ online” linkowane są też artykuły pierwotnie ukazujące się w czasopiśmie “Amiga NG”. 

Krąg

Strona jest częścią kręgu powiązanych stron, których celem jest promowanie komputera Amiga współcześnie, także hobbystycznych kontynuacji. Krąg tworzą:

amiga.org.pl – systemy AmigaOS 4, MorphOS, AROS oraz wsparcie dla czasopisma “Amiga NG”
AmigaOne – strona i blog o komputerach AmigaOne, AmigaOS 4.x
MorphOS.pl – serwis informacyjny i forum dla sympatyków MorphOS-a
sklep.amiga.org.pl – sklepik w którym jest nasze czasopismo, ale ogólne jego przeznaczenie jest dla wszystkich amigowców
oprócz tego uśpione (za mało zainteresowanych na start): 
warsztaty.amiga.org.pl – warsztaty programistyczne na platformie edukacyjnej Chamilo E-learning
Hub Amiga NG – forum tylko dla “ng-owców” 

Ponadto, jak sygnalizowałem na wstępie:

  • tworzymy czasopismo “Amiga NG” w PDF, wydawane także drukiem; od nr 6 również w wersji anglojęzycznej (PDF i druk) 
  • strona na której jesteś teraz ma też powiązany podcast postawiony na Anchor FM, dostępny na platformach: Podstacja, iTunes i Spotify
  • oprócz tego zajmuję się fanpage gazety AmigaNG i tej strony (wspólny na szczęście) i jeszcze mam pod opieką fanpage strony morphos.pl. 

Nie da się ukryć, że przeceniłem potencjał środowiska i leży to wszystko na moich barkach. Jak ktoś chciałby dołączyć to byłoby miło. 

 

   

Adam Mierzwa

kontakt: [email protected]

 

.

[ ↑ ] Zabierz mnie na górę!