Jest duży wybór sprzętu, ale ze wszystkich form „amigowania” jest to rozwiązanie najdroższe.
Pierwsza generacja sprzętu – komputery od Eyetech
Komputery AmigaOne – modele SE, XE i mini. Oparte są na procesorach PowerPC, z zegarem 600-933 MHz.
AmigaOne SE
Jest komputerem kolekcjonerskim o niskiej wydajności i nawet gdyby była okazja go kupić – użytkowo odradzam.
AmigaOne XE
Jest najszybszym spośród wymienionych tutaj modeli AmigaOne pierwszej generacji. Jest konkurencyjny w odniesieniu do nowszych komputerków produkcji ACube (rozbudowa, wydajność), główna wada to stare złącze karty graficznej (AGP x2).
AmigaOne mikro (różnie pisana nazwa, np. micro AmigaOne, µ-A1)
Jest komputerkiem zgrabnym o niewielkich gabarytach, niestety ma małą ilość pamięci graficznej i ograniczone możliwości rozbudowy.
Druga generacja sprzętu – komputery od ACube
To SAM 440 ep, SAM 440 Flex i SAM 460. Ukazały się w wielu wariantach. Godne polecenia są jedynie modele 460 EX i AmigaOne 500 – pozostałe są zwyczajnie za wolne. SAM 460 i AmigaOne 500 są porównywalne z AmigaOne XE – mają gorszy procesor, za to nowsze złącza (PCI-e, SATA).
Użytkowo realnie patrząc – wszystko poniżej 1 GHz (procesor) jest za wolne. W sumie nie chodzi o wymagania systemu a oprogramowania.
Trzecia generacja sprzętu – komputery AmigaOne od A-Eon
To modele AmigaOne X1000 oraz następca AmigaOne X5000. Są to dobre komputery, wydajnościowo na poziomie Apple G5. Mimo niższych zegarów procesora niż G5 konstrukcyjnie są bardziej nowoczesne (np. karty grafiki na PCIe) niestety cena ich jest bardzo wysoka.
W przygotowaniu jest model AmigaOne A1222 który ma być tanim sprzętem propagatorskim. Chodzi o to że użytkowników komputerów AmigaOne i innych współczesnych rozwiązań jest ułamek całości użytkowników komputera Amiga. AmigaOne A1222 ma być takim komputerkiem „dla mas”.
A1222 lokuje się raczej wydajnościowo w okolicach sprzętu drugiej generacji (nieco szybsza od SAM460/AmigaOne 500), ale jak wszystkie AmigaOne od A-Eon umożliwia zainstalowanie fizycznie więcej niż 2 GB RAM.
Inne komputery
Komputer Amiga 1200/4000 wyposażony w kartę PPC. Wadą tego rozwiązania jest powolność – słaby procesor, ograniczona ilość pamięci RAM.
Warto wspomnieć o komputerze Pegasos 2. Wydajnościowo jest na poziomie AmigaOne XE, dodatkowa zaleta to obsługa systemu MorphOS (tak więc można mieć dwa systemy na jednym komputerze).
Zdjęć nie zamieszczam ponieważ żaden z komputerów nie miał własnej dedykowanej obudowy. Pozytywnie wyróżniła się jedynie konstrukcja SAM 440ep (nieszablonowa obudowa Nexus Psile) oraz komputery AmigaOne X1000 i X5000 (grafika Boing Ball).
Istotne zagadnienia rozbudowy konfiguracji
Nie jest tak że będą pasowały wszystkie urządzenia które da się wpiąć w sloty. Tylko te które maja sterowniki.
Lista kart graficznych kompatybilnych ze sterownikami Radeon HD:
RadeonHD Driver Hardware Compatibility
Są też pewne konkretne zależności, np. do komputerków SAM 460 EX/AmigaOne 500 karta graficzna musi być niskoprofilowa.
Lista sprzętu dla AmigaOS 4.1 dla klasycznej Amigi:
AmigaOS 4.1 Classic Hardware Compatibility List
Poradnik typu pytanie-odpowiedź dla AmigaOS 4.1 dla klasycznej Amigi:
The Unofficial Classic Amiga OS 4.x FAQ
Najbardziej aktualna lista (niestety bez wejścia w szczegóły) jest na stronie aCube:
AmigaOS 4.1 Hardware Compatibility List