MorphOS jest systemem wywodzącym się z AmigaOS 3.x choć oficjalnie nie bazuje na jego źródłach. Rozwija się niezależnie od AmigaOS 4.x.

Jedną z podstawowych różnic jest mocne oparcie w MUI. Porzucono Workbencha którego zastąpił Ambient.

Pomimo że wizualnie bardziej przypomina dystrybucję linuksa fani systemu zarzekają się że „od środka” jest soczyście amigowy.

MorphOS_Defaultdesktop

MorphOS na świecie jest mało popularny, choć w Polsce ma mocną grupę użytkowników. Niewątpliwym atutem jest tani sprzęt na którym można go uruchomić. Standardem obecnie jest dostosowywanie go do używanych komputerów Apple z PPC, które oferują niezłą – jak na amigowe potrzeby – wydajność. Obecnie najmocniejszą obsługiwaną konfiguracją jest Apple G5 2,7 GHz.

PowerMac G5, 2,7 GHz DP PCI-X

Niestety mimo że konstrukcja jest wydajniejsza niż konkurencyjne komputery AmigaOne, także sporo tańsza, pochodzi z 2005 r.

Brak nowego sprzętu to był jeden z problemów „na przyszłość” MorphOS ale sytuację zażegnano.

Obsługiwany sprzęt

Pierwsza wersja działała na komputerach Amiga z kartą PPC. Było to w 2000 r.  Ostatnia wersja dla Amigi miała numerek 1.4.5.

Kolejne były: komputery Pegasos i Pegasos 2, później komputerek Efika (od MorphOS 2.0).  Pegasosy i Efika to komputery firmy Genesi, która początkowo wspierała rozwój MorphOS-a.

Obecnie obsługiwane jest wiele modeli firmy Apple (te z procesorami PPC). Pierwszy był Mac Mini G4 (2009 r.), kolejne to: eMac, Power Mac G4, PowerBook G4, iBook G4, Power Mac G5.

Myśli się też o wykorzystaniu fabrycznie nowych komputerów.  Najpierw był SAM 460 EX, teraz przyszedł czas na  komputer AmigaOne X5000.

W planach jest przeniesienie systemu na tani i popularny sprzęt – prawdopodobnie będzie oparty o procesory AMD.

System

32 bitowy, na mikrojądrze Quark (własnościowy).
Część bibliotek i innych elementów, np. pulpit Ambient, są otwarto źródłowe.

Ambient to pulpit zamiast Workbencha. Bazuje na MUI. Powinien przypasować osobom które na Amidze lubiły Directory Opusa.

Ważnym elementem systemu jest emulowanie starego AmigaOS 3.1. Zapewnia to ABox który jest klonem API AmigaOS (binarnie zgodny z aplikacjami 68k Amigi oraz formatami wykonywalnymi PowerUP i WarpOS dla Amiga PPC). ABox częściowo opiera się na źródłach AROS-a. Zawiera kompilator Trance JIT.

Inne istotne elementy to Reggae – podsystem datatypów, a właściwie własna  obsługa multimediów. Za drukowanie odpowiedzialny jest Turbo Print, USB to Poseidon.

morphos_desktop
Domyślny wygląd systemu
OS41FEish
Modyfikacja upodabniająca do AmigaOS 4.1 FE

MorphOS jest komercyjny, płatny. Dostępna jest pełnowartościowa wersja jako demo, które po 30 minutach drastycznie zwalnia (konieczny reset). Niedogodność usuwa się przez wykupienie klucza licencyjnego. Jest on przypisany do sprzętu, ale w uzasadnionych przypadkach (awaria komputera) jest możliwe przeniesienie licencji na inny.

Aktualna wersja MorphOS to 3.12 (02.10.2019 r.).

Aktualna wersja SDK to 3.14 (06.10.2019 r.)

 

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!