Emulacja to inaczej udawanie. Emulatory to takie oprogramowanie które udaje inny komputer. Po co?

Załóżmy że chcesz pograć w stare gierki ze starych komputerów. One nie dadzą się uruchomić normalnie – były napisane na inny sprzęt niż używasz.

Emulator odtwarza całe środowisko, otoczkę sprzętową i systemową. W takim emulatorze można wygodnie, kliknięciami, ustawiać konkretne konfiguracje.

W temacie komputera Amiga – współcześnie istnieje jedyne wiodące rozwiązanie. UAE. Program ten ma wiele wcieleń, najbardziej znane to WinUAE – wersja UAE pod Windows. Najbardziej dopracowana.

amiga_winuae

Program jest darmowy, ale już za system musimy zapłacić. Zawartość Kickstartów (ROM) Amigi jak również Workbench, czy też nowsze wersje systemu takie jak AmigaOS 3.x czy 4.x są chronione prawem autorskim.

Jeśli chodzi o oprogramowanie pod WinUAE – najczęściej korzysta się z obrazów dyskietek w formacie *.ADF.

Opracowane są wygodne rozwiązania będącymi nakładkami na UAE.  Takim popularnym jest darmowy AmiKIT który jest prekonfigurowanym systemem z podstawowymi programami.

amikit

Jeszcze doskonalszym rozwinięciem jest komercyjny pakiet Amiga Forever firmy Cloanto, która mając prawa do wielu licencji dostarcza niemalże kompletne rozwiązanie. Czyli dołączone są ROM-y wszystkich Amig jak również pokaźna biblioteka oprogramowania (głównie gier) z wygodną obsługą.

amiga_forever_2016

Najnowsze trendy to dedykowany komputer, tak skonfigurowany że po uruchomieniu wygląda niemal jak Amiga. Jest to możliwe dzięki specjalnie przygotowanej dystrybucji linuksa PUP oraz pakietowi AmiKIT w wersji MK2.

Na razie umiarkowanie popularny jest minikomputerek od Marcus Computer, w przygotowaniu laptop od firmy A-Eon.

alice_amiga_laptop

Jest to na tę chwilę najbardziej doskonałe rozwiązanie programowe – spod systemu Amigi można uruchamiać bezpośrednio programy z linuksa , a  całość pracuje na oddzielnym, dedykowanym komputerze. Taka współczesna namiastka Amigi jednocześnie pozwalająca nie tracić kontaktu z nowoczesnością.

 

[ ↑ ]
Zabierz mnie na górę!