Gdyby żyli Edison i bracia Lumière, pewnie zeszliby na zawał, widząc, jak wielka rewolucja dokonała się w filmie od czasu wynalezienia kinetoskopu i kinematografu. Pokolenie, którego jestem reprezentantem, samo przeżyło część tej wielkiej rewolucji; od kasety VHS, poprzez DivX-y, DVD, Blue-Ray, na Netflixie, HBO GO i innych platformach strumieniowych kończąc. Sami też często stajemy się filmowcami, dzięki współczesnym, coraz mniejszym kamerom, smartfonom, a nawet smatwatchom. YouTube, CDA, Vimeo, stają się naszą widownią, dystrybutorem i krytykiem filmowym. Co nie znaczy, że nie chodzimy do kina. Wręcz przeciwnie, robimy to chętnie, często mogąc oglądać superprodukcje w 3D, a nawet w 4 i 5D.

Czy w tej współczesnej gonitwie i pędzie technologicznym, który dokonał rewolucji nie tylko w świecie filmu i kina, jest także miejsce dla Amigi? Wypad z przyjaciółmi na seans do Cinema City czy Heliosa, platforma streamingowa w domowym zaciszu to chyba najczęstsze sposoby korzystania z tego typu rozrywki. Część osób jednak nadal woli sięgać do swoich domowych zbiorów, czy to w postaci kolekcji płyt DVD/Blue-Ray, czy tzw. prywatnych kopii oryginalnych tytułów, zgranych na różnych nośnikach w postaci plików AVI, MP4 czy RMVB. W tym momencie wkracza nasza Przyjaciółka. Jeśli chodzi o filmy online, to bywa tu różnie; przeglądarka Odyssey na chwilę obecną niezbyt dobrze sobie radzi z odtwarzaniem filmów choćby z YouTube, o reszcie serwisów nie wspominając. Lepiej będą się mieli w tym przypadku wyżej wspomniani zbieracze. A to dzięki oprogramowaniu, które poniżej zaprezentuję.Na tapetę postanowiłem wziąć trzy aplikacje, które są dostępne nie tylko na AROS-a, ale także na pozostałe postamigowe systemy. Nie będę też ukrywał, że części użytkowników, będą one znane. Tak więc do dzieła.

MPlayer

MPlayer — bezkompromisowo najlepszy odtwarzacz multimedialny dla Amigi NG. Swoje światło dzienne ujrzał w systemie Linuks, blisko 20 lat temu. Oparty na otwartym oprogramowaniu doczekał się wielu portów na niemalże wszystkie najpopularniejsze systemy, wliczając w nie właśnie AROS-a, Amigę OS 4 i MorphOS-a. Bez problemu radzi sobie ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami plików filmowych, a także plików muzycznych. Bez kłopotów poradził sobie z płytami DVD. Co do Blue-Ray, nie trafiła mi się taka płyta w ręce, aczkolwiek poza lekkim slideshowem poradził sobie z filmami zapisanymi w Full HD (mojego autorstwa). Poza tym obsługuje wszelkie najpopularniejsze formaty plików filmowych. Co więcej, film odtwarzany w tym programie daje możliwość seansu na pełnym ekranie, umożliwiając „w locie” konwersję do wybranego rozmiaru (w momencie, kiedy komputer niedomaga). Możecie wierzyć lub nie, może nie będę obiektywny, ale to jedyne narzędzie, na którym możemy spokojnie obejrzeć film na Amidze NG. Ale może są osoby, które nie lubią monopolu. W takim wypadku można zaproponować im aplikację pod nazwą…

VAMP

VAMP — czyli Virtual Amiga Multimedia Player. Odtwarzacz stworzony w Hollywood, bez problemu radzi sobie z popularnymi formatami plików dźwiękowych i graficznych. Co do to odtwarzania filmów, są zastrzeżenia. Najchętniej łykał pliki z rozszerzeniem .avi (DivX i Xvid) i to też w małym oknie na ekranie Wanderera. Z plikami .vod (DVD), nie radził sobie za bardzo, odtwarzając je w zwolnionym tempie. O Full HD w takim układzie raczej można zapomnieć. Nie obsługuje pełnego ekranu, choć po zbuforowaniu pliku okno programu daje się zeskalować do większego i dać złudzenie oglądania na pełnym ekranie. Jeśli zrobimy to szybciej niż po upływie około 5 minut po wystartowaniu filmu, możemy poczuć się zdegustowani efektem przegonienia ścieżki filmowej przez dźwiękową. Ogólnie rzecz biorąc, dobra propozycja, jeśli chcemy odtworzyć mały i krótki filmik. Prosta gadżetologia, bez grzebania w playlistach i innych parametrach. Do pełnometrażowych seansów raczej jednak się nie nadaje.

Anim Player

Na koniec swojego zestawienia pozostawiłem zaprezentować program, który raczej daleki jest od typowego oglądania filmów, co nie znaczy, że się nie nadaje do przeglądania czegokolwiek. Nie samym filmem żyje człowiek, czasem także animacją. I bynajmniej nie chodzi tu o oglądanie bajek dla dzieci, czy Mangi dla nieco starszych ;). Anim Player, także stworzony za pomocą pakietu Hollywood, służy do odtwarzania typowo „przyjaciółkowych” animacji w formacie ANIM, YAFA, a także plików z rozszerzeniem .flc. Jest prosty w obsłudze, obsługuje odtwarzanie w pętli, podwojenie rozmiaru, oraz tworzenie playlisty. Swoich wersji doczekał się nie tylko na wszystkie postamigowe systemy, ale także dla Klasyka. Do seansów z amigowymi superprodukcjami nadaje się wyśmienicie.

FroggerNG

Jako tzw. bonus pack postanowiłem jeszcze sprawdzić jak poradzi sobie z tym zagadnieniem FroggerNG, uruchomiony w środowisku AmiBridge. Filmik w formacie MPEG ruszył nawet dość płynnie, aczkolwiek dało się słyszeć, że podczas odtwarzania lekko szarpie dźwiękiem. Niezbyt dobrze sprawdziła się także próba skalowania okna. Po pierwsze program dał tylko możliwość jego poszerzenia, a po drugie film całkowicie się rozjechał w kwestii płynności obrazu i dźwięku, do zawieszenia samego emulatora Janus-UAE włącznie.

Wniosek: FroggerNG jest bardzo dobrym odtwarzaczem, ale na dopalonym Klasyku. Uruchomiony w AROS-ie słabo sobie poradził, a przedsięwzięcie to nie jest godne naśladownictwa i miało charakter czysto eksperymentalny.

Amiga NG, a w tym przypadku AROS, wielokrotnie udowadnia, że jest platformą użyteczną i radzi sobie jak może, goniąc współczesne standardy. Na powyższym przykładzie widać, że ma też sporo do powiedzenia w kwestii rozrywki, jaką jest kino. Pomimo, że w powyższym zestawieniu widać ewidentnie, że przoduje jedna aplikacja. Na szczęście jest bardzo przyzwoita, a tak jak wspomniałem, ów monopol można rozbić, korzystając z pozostałych, uzupełniając funkcje MPlayera o możliwości VAMP-a i AnimPlayera. Jak to się zwykło mawiać: życzymy miłego seansu.

Przegląd najlepszych aplikacji

Program: MPlayer
Autor: Fabien Coeurjoly
Platforma: AROS, Amiga OS 4, MorphOS
Ocena: 10

Program: VAMP
Autor: Morgue Soft Ltd
Platforma: AROS, Amiga OS 4, MorphOS
Ocena: 6

Program: AnimPlayer
Autor: Dimitris Panakostas
Platforma: AROS, Amiga OS 4, MorphOS
Ocena: 8

’Don Rafito’ – Amiga NG (7) 2/2019

—> do spisu artykułów

Dodaj komentarz