Prace nad projektem przeglądarki NetSurf sięgają kwietnia 2002 roku. Ideą przyświecającą autorom było rozwiązanie problemu braku aktualnego oprogramowania tego typu dla platformy RISC OS. Czy ta sytuacja nie przypomina wam obecnego stanu rzeczy dla systemów nowej generacji?

Początki rozwoju NetSurfa nie były łatwe. Przez wiele lat nie została zaimplementowana obsługa JavaScript. Dopiero od wersji 3 można mówić, iż ten program nadaje się do sensownego użytkowania. Poza wspomnianym celem dostarczenia nowoczesnej przeglądarki dla systemów RISC OS głównymi założeniami są lekkość i przenośność programu.
Główne cechy NetSurfa, w obecnie rozwijanej wersji (3.9) to:

  • wsparcie HTML 4.01 and CSS 2.1,
  • obsługa HTTPS oraz Unicode,
  • obsługa historii przeglądania,
  • menadżer ulubionych zakładek,
  • przeglądanie w kartach,
  • wieloplatformowość (RISC OS, Linux, BeOS, Haiku, Atari, AmigaOS oraz główne systemy).

NetSurf rozwijany jest na licencji GPL 2 i jest projektem open-source. To bez wątpienia ogromna zaleta. Jak widzimy w amigowym świecie, brak jednej osoby praktycznie przekreśla rozwój przeglądarki Odyssey. Co prawda, sytuacja dla systemu MorphOS pozornie wygląda lepiej, nie jest jednak aż tak kolorowo. Sam silnik przeglądarki cały czas stoi w miejscu. Łatanie braków w obsłudze HTML 5 tak leciwego silnika, długofalowo prowadzi właściwie donikąd.

NetSurf jednak nie jest bezpośrednim konkurentem dla Odyssey. Obsługa HTML 4 to jednak jest za mało jak na bycie realną alternatywą. Mimo wszystko jednym z głównych atutów NetSurfa jest bezustanny rozwój. Nawet dla tak niszowej platformy jak AmigaOS można ściągnąć praktycznie codziennie aktualizowane testowe paczki.
Dobre wiadomości to bez wątpienia, że prace nad obsługą HTML 5 zostały rozpoczęte. Szacować można, że NetSurf 4 będzie miał zaimplementowaną obsługę tejże technologii. Oczywiście pytanie najważniejsze, czyli „kiedy?”, dalej trzeba pozostawić bez jasnej odpowiedzi.
Ważną cechą projektu jest jego otwartość. Każdy zainteresowany ma wgląd w stan prac. Jest to zupełnie inna jakość dla naszego środowiska. Większość amigowego oprogramowania bazuje na widzimisię developera.
Wspominając o wadach NetSurfa, nie można też pominąć obsługi JavaScript. Jest ona szczątkowa i standardowo ta funkcja jest wyłączona w programie. Autorzy mają świadomość, że jest to jeden z kluczowych aspektów do rozwinięcia.

Jak widzisz drogi czytelniku, praca nad współczesną przeglądarką internetową jest ciężką i trudną pracą, którą legendarny „ktoś” musi wykonać. Nie jest to zadanie dla jednej osoby. Warto więc przyzwyczajać się do myśli, że dla systemów NG (choć i dla AmigaOS 3.x) w przyszłości jedyną alternatywą dla starych programów może być właściwie tylko NetSurf.

Wersja dla AmigaOS 4, w przeciwieństwie do mocno ociężałych portów dla systemów klasycznych, jest naprawdę całkiem niezłym programem. W przeciwieństwie do nawet najszybszych procesorów serii 680xx moc nawet starszych komputerów z PowerPC jest wystarczająca do sprawnego działania NetSurfa.
Porównując bezpośrednio NetSurf 3.9 i najnowszego IBrowse 2.5 (który dodatkowo kosztuje dość sporo) właściwie nie ma o czym mówić. Tego ostatniego nie da się użyć do niczego innego poza ściąganiem plików i to tylko z typowych amigowych stron, ten pierwszy natomiast sprawdzi się na dość sporej liczbie stron. Liczyć się jednak trzeba z tym, że brak dobrej obsługi JavaScript uniemożliwi skorzystanie z np. poczty Gmail. Niestety, świat nie stoi w miejscu. Niszowe systemy praktycznie wypadły z obiegu współczesnego internetu. Takie standardy jak Facebook, Allegro, Twitter zostają dla was odległe, przynajmniej na obecną chwilę.

Oczywiście wszelakie amigowe strony będą obsługiwane bez większych problemów, czego IBrowse nie jest w stanie zawsze zapewnić. W przypadku AmigaOS 4, jeśli tylko posiadacie zainstalowany świetny program smTube, obsługa serwisu YouTube będzie mocno ułatwiona. Natomiast jeśli nie macie ochoty na korzystanie z tego typu rozwiązania, pomocne będzie rozszerzenie YouTube URL Extractor. Dzięki temu będziecie mogli ściągnąć film o wybranej jakości na wasz dysk, a następnie obejrzeć go ulubionym odtwarzaczem.
Kolejną nie do końca pozytywną cechą NetSurf jest brak menadżera pobrań. Tu IBrowse wypada lepiej. Ten stan rzeczy po prostu należy zaakceptować lub skorzystać z zewnętrznego programu do pobierania kilku plików w wygodny sposób.

Amiganet – amiga.net.pl
Amiganet – amiga.net.pl
AmigaOne 500 blog – hkvalhea1-500.blogspot.com
Epsilon blog – amigax1000.blogspot.com
Onet – www.onet.pl
Amigaworld – www.amigaworld.net
Anchor fm – anchor.fm
Preferencje, w tle nieudane logowanie do Google
Allegro – allegro.pl
Facebook – www.facebook.com
Twitter – twitter.com
Pobieranie plików z OS4Depot
Historia pobierania i zakładki
SmTube Player
YouTube i Emotion
Pobieranie filmów z YouTube
YouTube linki
Pobieranie filmów z YouTube

Na zamieszczonych zrzutach ekranowych możecie zobaczyć jak skonfigurować amigową wersję NetSurfa dla swoich potrzeb. Program jest wygodny i szybki. Może służyć jako główna przeglądarka internetowa dla typowo amigowych potrzeb. Na ten czas możecie wspierać się poprzez Odyssey przy stronach wymagających HTML 5 lub bardziej zaawansowanego JavaScript. W przyszłości miejmy nadzieję, że NetSurf będzie mógł być godnym następcą nierozwijanego już króla.

Wyjaśnimy też zawiłość portów NetSurf dla AmigaOS. Jako magazyn użytkowników NG skupieni jesteśmy na wersji dla OS4 tworzonej przez Chrisa Younga. Autor ten portuje też wersję dla AmigaOS 3.5+, która jest można powiedzieć bliźniaczym odpowiednikiem NetSurfa dla komputerów wyposażonych w procesory PowerPC. Mimo wszystko w świecie Amigi klasycznej propozycja naszego rodaka – Artura Jarosika jest najpopularniejszym rozwiązaniem problemu współczesnej przeglądarki dla systemów amigowych. Jego wersja NetSurfa współpracuje z dodatkowymi programami w celu m.in. obsługi YouTube i jest ona standardowo preinstalowana w popularnym AmiKit.

Siła open-source jest ogromna. Nawet na tak małym i skłóconym rynku to właśnie NetSurf rozwija się dynamicznie i daje potencjalną nadzieję na przyszłość surfowania po internecie z poziomu systemów amigowych.

’radzik’ – Amiga NG (8) 3/2019

—> do spisu artykułów

Dodaj komentarz