CIEPŁO, CIEPŁO I GORĄCO

Mój PowerBook G4 (model A1106) zrobił się nieznośnie głośny. Po instalacji MorphOS-a 3.12 nawet gdy nic nie robiłem, wiatraczki uruchamiały się w zasadzie po kilku chwilach od uruchomienia systemu, a temperatura na procesorze osiągała wartość 48-50 stopni. Podobną sytuację zaobserwowałem w swoim Power Macu G4 MDD, dlatego stwierdziłem, że nadeszła pora na wymianę pasty termoprzewodzącej na procesorach (w przypadku PowerBooka i Power Maca) i na układzie graficznym PowerBooka

ROZBIERAMY, ROZKRĘCAMY ORAZ SMARUJEMY

Będziemy potrzebowali kilku narzędzi:

▪ klucza inbus 1,5 mm
▪ śrubokręta „krzyżak” 2 mm
▪ pasty termoprzewodzącej
▪ kilku patyczków z watą do wyczyszczenia procesora
▪ alkoholu do czyszczenia radiatora i procesora
▪ ściereczki lub ręczniczków papierowych do wyczyszczenia radiatora
▪ termopady

Narzędzia

Rozkręcenie PowerBooka G4 nie jest skomplikowane, jest w zasadzie dosyć proste ale czasochłonne.
Proces rozkręcenia PowerBooka, wyjęcia płyty, czyszczenia i skręcenia zabrał mi około godziny.

Zaczynamy od wykręcenia w sumie jedenastu śrubek znajdujących się na obudowie laptopa – trzy z prawej strony, trzy z lewej i po dwie na zawiasach z tyłu obudowy, czterech śrub na spodzie obudowy; dodatkowo są dwie śruby w miejscu gdzie jest bateria i dwie przy pamięciach – do tej czynności potrzeba nam „krzyżaka”. Następnie potrzebujemy „inbusa” i odkręcamy dwie śrubki przy klawiaturze.

Prawy bok
Lewy bok
Dół
Klawiatura

Teraz możemy delikatnie podnieść klawiaturę; musimy uważać, gdyż od klawiatury odchodzi taśma, która jest wpięta do płyty głównej laptopa, delikatnie ją odpinamy. Następnie musimy odkręcić dziewięć śrub znajdujących się na płycie głównej oraz odpiąć wszystkie taśmy.

Taśma łącząca klawiaturę z płytą główną
Śrubki
Taśmy

Gdy już wszystkie śruby są odkręcone, a taśmy odpięte, chwytamy płytę (z lewej strony, tam gdzie nie styka się z obudową laptopa) i delikatnie ją wyjmujemy.

Radiatory
Pasta na CPU
Śruby w MDD
Śruby w MDD

Po tej czynności mamy dostęp do radiatorów; w środkowej części widać jedną dużą powierzchnię z białym termopadem. Wymaga on wymiany, tak samo jak termopady na kościach pamięci układu graficznego. W moim przypadku, za „termopady” robiła niechlujnie nałożona pasta termoprzewodząca, która przypominała już raczej kamień. Po wyczyszczeniu resztek pasty na układzie graficznym, użyłem termopadów firmy Arctic Cooling – Arctic Thermal Pad 50 x 50 x 1 mm. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość docięcia termopada do wymiarów jakie nam pasują. Na procesor oraz rdzeń karty graficznej nałożyłem pastę Arctic MX-4. Oczywiście przed nałożeniem pasty oraz nowych termalpadów musimy dokładnie wyczyścić radiatory oraz układy CPU i GPU ze starych past. Do tego celu służy nam alkohol, patyczki higieniczne oraz ściereczki lub ręcznik papierowy.
Na procesor oraz rdzeń układu graficznego nakładamy niewielką ilość pasty (mniej więcej tak jak widać na zdjęciu).
Po nałożeniu pasty oraz termopadów, skręcamy naszego laptopa.

W przypadku Power Maca G4 MDD, cały proces wymiany pasty jest niezwykle prosty, wystarczy otworzyć obudowę, odkręcić cztery śruby z radiatora i już mamy dostęp do procesora. Tutaj cała operacja zabiera nie więcej niż 10 minut. Tutaj także czyścimy procesor oraz radiator ze starej pasty, nakładamy nową oraz przykręcamy radiator.

ALE CHŁODNO

Po całej operacji wymiany pasty przyszedł czas na kontrolę temperatur.
PowerBook G4 podczas pracy w spoczynku przed wymianą pasty osiągał temperatury w przedziale 48-50 stopni. Po wymianie pasty na procesorze podczas pracy w spoczynku procesor osiąga temperatury 35-40 stopni. To bardzo duża różnica. W przypadku Power Maca MDD jest podobnie, różnica ok. 5 stopni podczas pracy.

Dodatkowo, warto zauważyć, że stara pasta przypominała raczej kamień, była wyschnięta i skruszona, więc raczej straciła już dawno swoje właściwości. W przypadku PowerBooka termopad rozpadał się podczas próby ściągnięcia z radiatora.

Wymiana pasty na procesorze i układzie graficznym poprawi żywotność tych części, gdyż nie będą się tak przegrzewać i dzięki temu nie dojdzie do ich spalenia. Dodatkowym bonusem jest cicha praca PowerBooka, wentylatory aż tak często się nie uruchamiają.
Warto pamiętać aby przy ciągłej eksploatacji komputerów, pastę wymieniać co rok/dwa aby nie doprowadzić do wyschnięcia past i przegrzewania komputera.

’trOLLO’ – Amiga NG (8) 3/2019

—> do spisu artykułów

Dodaj komentarz