You are currently viewing Podręcznik do Hollywood – status prac

Podręcznik do Hollywood – status prac

O akcji informowałem tutaj -> Zbiórka na Hollywood

Status zbiórki

Akcja zakończyła się połowicznym sukcesem. W tydzień udało zebrać się kwotę na Hollywood. I to jest niewątpliwie sukces. Drugie pół to niestety brak środków na Hollywood Designera i tu temat nie chce drgnąć nawet o milimetr. Ponieważ ze statystyk jednej ze zbiórek na PPA pamiętam, że Designera kupuje ledwie część zainteresowanych, myślę że tu temat umarł. Jeżeli do końca czerwca nie będzie żadnych wpłat (a ostatnia była 15 czerwca) uważam temat podręcznika do Hollywood Designera za niebyły.

Status prac

Na dzisiaj nie otrzymałem jeszcze programu. 15 czerwca otrzymałem na e-mail potwierdzenie wysyłki Order #92741241 z obietnicą, że będzie nadana w ciągu 24 godzin… i czekam.

Żeby nie marnować czasu zacząłem już pisać. Sam początek („Wprowadzenie”) pokazywałem już na naszym fanpage:

Surowy tekst, tu fragment „Wprowadzenia”

Piszę w edytorze Typora, takim minimalistycznym edytorku Markdown, który ma możliwość eksportu do wielu formatów.

Pierwszy przykład jaki wziąłem na warsztat to rozebranie na kawałki kodu wygaszacza. W treści książki jest wyjaśnione dlaczego tak, w skrócie: chciałem zacząć od przykładu, który może przeanalizować nawet ten, co nie posiada Hollywood ani nawet amigowej konfiguracji.

„Rękopis” wyeksportowany z Typory

Zasadniczo widzę już pierwsze trudności. Wyeksportowany tekst mam w formacie A4. Niewątpliwie kartka A4 pozwala na nie łamanie linii kodu, ale powoduje że proporcjonalne główny tekst jest mniejszy. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza przeglądanie na urządzeniach mobilnych jest gorsze. Poza tym, jeśli kiedyś chcielibyśmy wydrukować podręcznik, format B5 jest lepszy.

Zacząłem składać ten pierwszy przykład w programie DTP (Affinity Publisher). Zdecydowałem się na zamieszczanie kodu w postaci zrzutów. Jest to kompromis – wada jest taka, że jest to pyćkie; zaleta, że kod nie jest połamany. Czytelność kodu w pierwszej lekcji jest moim zdaniem kluczowa dla nie-odbicia się początkującego od nauki.

Ten sam fragment książki co wyżej, na etapie składu

Jest bardzo prawdopodobne, że kolejne listingi będą wyglądały zupełnie inaczej. Na pewno nie będą spod Visual Studio Code. Kwestie do rozstrzygnięcia: zrzuty czy wklejony kod; kod z numerowaniem linii czy z kolorowaniem składni (jeszcze nie obczaiłem idealnego rozwiązania, przy przeklejaniu tracone są – w zależności od edytora – albo formatowanie, albo numery linii, albo jedno i drugie).

Co dalej

„Preview” planuję wypuścić w połowie lipca. To będzie kompletny jeden samouczek, ten pokazany wyżej tylko że całość. Do tego zakreślona zawartość (wstępny spis treści).

Kiedy będą kolejne raporty z prac? Nie mam pojęcia. Na pewno nie będę „rozmieniał się na drobne” (publikował w odcinkach). Preview pokaże poziom i planowaną zawartość publikacji. O ile początkowo kod Hollywood jawił się jako coś niewiele trudniejszego od pisania w Amiga Guide, to teraz już wiem, że jest dużo zagadnień matematycznych. Już w tym wygaszaczu są poważne rzeczy takie jak funkcja czy tabela. Jest to o wiele bardziej pracochłonne niż pisanie recenzji gry czy programu, uwierzcie.

Jeśli chodzi o ewentualne błędy (bo przecież dopiero się uczę tego języka). Zawartość po ukończeniu skonsultuję pod względem merytorycznym z co najmniej dwoma osobami (programista nie używający Hollywood i osoba, która w Hollywood już koduje). Dopuszczam możliwość, że nawet to co teraz pokazałem, będzie poprawianie (i nie mam tu na myśli tylko literówki). No ale nie myli się tylko ten, co nic nie robi.

Dałem dzisiaj dowód, że nie żartowałem. Nie były to czcze przechwałki. Podręcznik powstanie i z pewnością warto będzie na niego poczekać.

dodane 26.06.2021

Ustaliłem nową koncepcję wyglądu e-booka. Raczej już się nie zmieni. Zrezygnowałem ze zrzutów ekranu na rzecz czystego kodu. Jest mniej kolorowo, trochę czasu poświęciłem na rozwiązanie jak przeklejać kod z numerami linii. Ostatecznie wyszło dużo ręcznego dziergania. Tekst ma też teraz większe odstępy przy tej samej wielkości czcionki co poprzednio (10 pt). Użyłem DjVu Serif, DejaVu Serif Condensed i Consolas. Książka bardziej oddycha, nie jest naćkane. Moim zdaniem teraz jest przejrzyście i miło do nauki.

Postawiłem na czytelność i dłuższe opisy

Po „Aquarium” opiszę jakieś proste cracktro, potem prostą grę. Staram się brać pozycje o małej ilości kodu, a jednocześnie żeby pokazać jak najwięcej funkcji. Potem nie wiem jak się książka rozwinie, ile się nauczę. Planuję wyrobić się z tym do Świąt Bożego Narodzenia. Trzymajcie kciuki. 

dodane 3.07.2021

Obiecana na połowę lipca poglądówka jest już teraz dostępna:

Kolejne informacje w tym temacie w październiku.

dodane 31.08.2021

Ukończone 28 sierpnia i wstawione w cenie 0 zł tutaj: https://sklep.amiga.org.pl/wp/produkt/hollywood/


Dodaj komentarz